KOMENTÁŘ: Končí mluvčí, který moc nemluvil. Teď mluvit začal a my chápeme, proč doteď spíše mlčel

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jiri Ovcacek
Zdroj: Tonda Tran / CNC / Profimedia

S končícím funkčním obdobím prezidenta Miloše Zemana končí i jeho velmi kontroverzní mluvčí Jiří Ovčáček. Ten se po většinu svého působení ve službách prezidenta vyhýbal rozhovorům, ale nyní se rozhodl bilancovat.

Tento text je komentářem autora.

Aktuálně se Ovčáček rozhodl toto změnit a poskytl rozhovory, ve kterých možná někteří čekali lítost a omluvy. Částečně se sice dočkali, ale předmět lítosti asi mnohé překvapil.

Mluvčí, který často nemluvil

Jiří Ovčáček se stal terčem mnoha vtipů a velmi populární se stala facebooková stránka Jiří Ovčáček unofficial, která zesměšňovala mnoho z jeho výroků.

Ovčáček mluvil jen tehdy, když věděl, co odpovídat. Jakmile se otázky týkaly kontroverzních témat typu zdravotní stav prezidenta či skartace tajných dokumentů, tak mlčel.

Kancelář Hradu dokonce vydala prohlášení, že vybraným novinářům vůbec nebude na dotazy odpovídat. Jednoduše řečeno, ti, kdo pokládali „nevhodné otázky“ a chtěli odpovědi, na které měli nárok, se dostali na černou listinu Hradu.

Kontroverzní byla i svatba s Ukrajinkou, kterou u sebe ubytoval. Svatba proběhla 4. listopadu loňského roku a okamžitě spustila lavinu spekulací, že se jednalo o tzv. sňatek z rozumu. To Ovčáček rozporoval a vlažný vztah ke své manželce, který zachytili novináři, vysvětlil svým věkem.

„Ve čtyřiceti letech nejde o žádné přeskočení jiskry. Prostě jsme k sobě pocítili nesmírnou blízkost a nesmírnou lásku,“ řekl deníku Blesk a popřel, že by svatba proběhla za účelem zisku českého občanství pro jeho ukrajinskou manželku.

Bilance plná lítosti

Nyní se rozhodl po 6 letech poskytnout rozhovor pro server Seznam Zprávy. Přístup k životu prý změnil po skandálu, kdy skončil po jízdě taxi opilý v nemocnici.

„Najednou se otevřely úplně nové obzory, všechno se začalo proměňovat,“ připustil Ovčáček. „Rozhodně nedělám rozhovory proto, abych se ukázal v nějakém světle nebo abych si otevíral dveře. Spíš je to taková bilance,“ uvedl v rozhovoru, ale obsah toho dalšího mluví o opaku.

V dalším z rozhovorů, který poskytl Světlane Witowské v rámci pořadu Spotlight, totiž uznal, že se měl v některých situacích více hlídat.

„Stydím se za to,“ řekl s tím, že velmi často svým přístupem situaci zkomplikoval a vedlo to k vyhrocení debat. Hájí se však, že byl „pes obranář pana prezidenta“.

Jeho největším hříchem je nenávist

V rozhovoru odmítl, že by jeho jednání či jednání pana prezidenta bylo ovlivněno Vratislavem Mynářem nebo prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým, o čemž se velmi diskutuje.

„Jsou to kolegové. Lidé, se kterými jsem prožil skoro deset let na Pražském hradě a nezříkám se jich. Nejsem ten typ člověka, který by veřejně odsuzoval,“ popsal jejich vztah.

A čeho nejvíce lituje? Nenávisti, kterou prý pocítil.

„Největší hřích je, když pocítíte v srdci k nějakému člověku nenávist nebo nelibost. Mně se to stalo a moc jsem se toho lekl,“ uvedl.

Vzhledem k faktu, že namísto odpovědí na dotazy novinářů reagoval na počasí či že místo informací o zdravotním stavu prezidenta sdílel žalmy, je výběr jediné věci, které lituje, opravdu zvláštní.

Na druhou stranu po letech strávených s Ovčáčkem ve funkci mluvčího bychom se normálního chování nejspíše lekli. Budiž nám všem útěchou, že 90 % věcí už má prý odstěhováno a jeho éra skončí 8. března.

Zdroje: Seznam Zprávy, AktuálněBlesk, OnlyU, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články