Miloš Zeman se stěhuje z Hradu, starosti mu dělá velký počet knih. Do úplného důchodu se nechystá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman se pomalu začíná stěhovat z Pražského hradu i ze zámku v Lánech. Odsud nicméně nemusí svůj majetek stěhovat daleko, už několik let se totiž stavěl jeho nový domov právě v Lánech. Tam si dosluhující prezident pořídil bungalov se zahradou.

Jeho mandát skončí oficiálně až 8. března. Do té doby je připraven normálně vykonávat svou funkci. Nedávno například navštívil Slovensko.

Už loni podle Blesku Zeman avizoval, že se bude stěhovat do svého nového domu v Lánech někdy během ledna nebo února. Bungalov v Lánech má podle prezidenta několik výhod. Nejvíce se těší na novou velkou knihovnu, chce ale také naplno využívat zahradu, kterou srovnal s ozdravným pobytem v lázních.

Na knihovnu se těší, ale ze stěhování knih má strach

„Teď se tam naváží nábytek včetně polohovací postele. To víte, skoro osmdesátiletý člověk už není mladík,“ svěřil se Zeman. Největší vrásky mu ale dělá stěhování knih. Má jich totiž mnoho krabic. Většina knih, které za svůj mandát nasbíral, je pak velkých a těžkých.

„Až bude bungalov dohotoven, tak pan prezident by byl velmi rád, aby v něm byla umístěna velká knihovna a aby se mohl věnovat po deseti letech činnosti na prezidentském stolci knížkám, na které teď opravdu moc času není,“ uvedl podle serveru iDNES už před časem jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdá se ale, že lidé příliš nechápou, proč neměl čas na čtení už dříve. „Prý za 10 let prezidentování neměl moc času na čtení. Přitom při oficiální práci, kterou má prezident podle pravidel vykonávat, kterou má prezident ve svém popisu, nebyl moc často k vidění,“ napsal v komentářích na iDNES pan Martin.

Uživatel Dominik na jeho slova zareagoval: „Víte co: Ať už v klidu odpočívá a užívá zbytek života. Čím méně o něm uslyšíme, tím lépe, takže ať si tam v klidu žije, lebedí a čte.“

Chce dál pomáhat lidem

Miloš Zeman se po odstěhování z Hradu do úplného důchodu ovšem nechystá. Podle TV Nova chce založit vlastní menší kancelář, aby se mohl i dále věnovat lidem. Zatím ale není jasné, kdo mu bude pomáhat.

„Kancelář samozřejmě chystám, protože se dá předpokládat, že jako u každého bývalého prezidenta se na mě lidé i organizace občas budou obracet. A někdo mi musí organizovat program. Z toho tedy vyplývá i potřeba kanceláře,“ nechal se slyšet.

Podle zákona má bývalý prezident po skončení ve funkci nárok až na 50 tisíc korun měsíčně na provoz své kanceláře a odměnu pro asistenta, připomíná dále server TV Nova.

Chystá se číst a být obklopen rodinou

Podle Blesku se prezident chystá ve svém novém bydlení trávit co nejvíce času čtením knih. I když by chtěl i nadále být k dispozici lidem, věří tomu, že bude méně zaměstnán než doteď. Měl by tak mít na čtení nějaký prostor. Kromě toho chce být obklopen svou rodinou.

„Pak budu šťastný, spokojený a někdy umřu. A koukejte mi přijít na státní pohřeb a udělejte z toho reportáž,“ dodal se smíchem v rozhovoru pro Blesk.

Zdroj: Blesk, TV Nova, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články