KOMENTÁŘ: Matěj Stropnický vydal kontroverzní petici. Chce mluvit o míru a ignoruje ruskou agresi

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Stropnicky Matej
Korektura: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Místo chvályhodného gesta pěkný trapas. Tak by se dala popsat snaha Matěje Stropnického coby předsedy iniciativy Mír a spravedlnost. Jeho petice nejenže nenasbírala počet signatářů, který byl původně očekáván, ale její text považuje mnoho lidí za příliš proruský. Někteří v reakci na ni použili pořádně ostré výrazy.

Tento text je komentářem autorky.

Matěj Stropnický je považován za tak trochu zlobivé dítě české politiky. Jeho silně levicové názory bývají někdy označovány za radikální. Obvykle ve svých postojích vystupuje proti většinovému proudu.

Iniciativa chce konec války na Ukrajině

Své pověsti dostál i tentokrát. A to když přišel s novou iniciativou, která dostala název Mír a spravedlnost. Společně s ním ji založili také bývalý ministr zahraničí Jan Kavan a imunolog Václav Hořejší.

„Iniciativa Mír a spravedlnost je volné společenství signatářů stejnojmenné výzvy, jehož aktivity koordinuje organizační výbor. Vznikla počátkem ledna 2023 a klade si za cíl vrátit do české veřejné debaty o válce na Ukrajině požadavek příměří a míru,“ píše organizace na svém oficiálním webu.

Výše zmíněná výzva má podobu petice, kterou lidé, pokud s ní souhlasí, mohou podepsat. Její vyznění se ale mnohým nelíbí. Kritiku sklízí za ruský narativ a znevýhodňuje prý současné postavení Ukrajiny.

Ukrajině už žádné zbraně a snaha o jednání s Ruskem

Stropnický a spol. ve své výzvě vysvětlují, že válka na Ukrajině zřejmě nepůjde vyřešit pomocí zbraní. Rovněž zpochybňují účinnost protiruských sankcí.

„Ruský postup nezastavily, nezmírnily, a dokonce nijak závratně ani nepoškodily ruskou ekonomiku. Ubližují naopak evropským domácnostem a firmám, včetně českých,“ píše se v textu.

„Další pokračování, natož eskalace války není v zájmu nikoho krom zbrojařského průmyslu, i když se nás mnozí snaží přesvědčit o opaku. Většina válek v historii neskončila úplnou porážkou jedné strany a její kapitulací, jak si ji válečná strana představuje,“ myslí si autoři.

Je Stropnický kolaborant?

Tento odstavec tak trochu vyznívá v tom smyslu, že by Ukrajina měla začít vyjednávat, a to i přesto, že by mohla přijít o část svého území.

V prohlášení se neustále hovoří o míru. Jak chce ale Stropnický Rusko donutit k tomu, aby odešlo z Ukrajiny, a tím nastal mír, se v textu dočíst nelze. Podle jeho názoru je potřeba přestat vyzbrojovat Ukrajinu, což nedává už téměř žádný smysl. Pokud se Ukrajina přestane aktivně bránit, tak nenastane mír, ale výhra Ruské federace.

Výhradu, že petice vlastně navádí Ukrajince, aby se vzdali Rusku, měl nejeden odborník. Sám Stropnický ale tuto výtku odmítá. „Tam žádné kremelské narativy nejsou,“ vysvětlil pro Extra. O tom by se ale dalo velmi dlouze diskutovat.

Nabízí se tak otázka, co vlastně má takováto petice přinést a jaký je její smysl. „Celkově to na mě ale působí, že se spíš pisatelé chtějí zviditelnit. Nevím o jediném konfliktu, který by ukončila petice,“ řekl pro TN.cz bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Kritika směrem k signatářům

Podle seznamu podpisů je momentálně počet signatářů lehce přes 15 000. Její autoři si však slibovali alespoň 50 000. Mezi známými osobnostmi, které připojily svůj podpis, jsou například poslanci z SPD Jaroslav Bašta a Jaroslav Foldyna, bývalý hejtman z ČSSD Michal Hašek či Kateřina Konečná z KSČM.

„Takhle podrobný seznam dementů už tady dlouho nebyl, dík, že jsi to sepsal, jsou tam fakt už všichni!“ uvedl podle webu TN.CZ na svém facebooku brněnský zastupitel za hnutí Žít Brno Matěj Hollan.

„Ještěže se nemůže dnes Stropnický vciťovat do bezpečnostních pocitů třeba Adolfa Hitlera. Fascinující, že tento ruský kolaborant vedl Zelené,“ nebál se kritiky Daniel Hůle, analytik Člověka v tísni. Citoval jej zpravodajský web CNN Prima NEWS.

Snaha se zviditelnit

U Matěje Stropnického je téměř folklór, že jde rád proti davu a že rád hledá cesty, kde žádné nejsou. U některých lidí by se to dalo považovat i za jisté vizionářství, u bývalého předsedy Zelených to je ale nejspíš jen zoufalá snaha zaujmout.

Petice, kterou se svými kolegy napsal, je zcela nepopiratelné plácnutí do vody. Neklade žádné důležité otázky, nepřináší žádnou novou perspektivu a nenabízí žádné řešení.

Stropnický chce zkrátka mír a všichni ostatní, včetně agresora, napadeného, NATO, EU, se snažte a vyřešte to. Matěj je už ale velký kluk a měl by vědět, že takto jednoduché to rozhodně není. Svět zkrátka takto nefunguje.

Zdroj: Mír a spravedlnost, TN.CZ, CNN Prima NEWS, Extra

Autor: Markéta MladáSouvisející články