Komerční banka a Moneta sdílejí své bankomaty. Vyzvaly k tomu i ostatní banky

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Bankomat
Zdroj: Shutterstock

Dvě z populárních tuzemských bank se odhodlaly k zajímavého kroku. Od začátku tohoto měsíce Komerční banka a Moneta spojily své bankomaty. Ke stejnému kroku vyzvaly i ostatní. Je to podle nich totiž nejen ekonomičtější, ale také ekologičtější.

Od 1. června mohou klienti Monety bez poplatků vybírat z bankomatů Komerční banky a naopak. Obě banky se totiž dohodly na sdílení celkového počtu asi 1400 bankomatů. Moneta o tom informovala také na svém oficiálním twitterovém účtu.

Některé bankomaty zaniknou

Spojením sil tak budou bankomaty na některých místech duplicitně, především v obchodních centrech. Tato zařízení pak budou zrušena či přesunuta do oblastí, kde bankomaty chybí, například do menších obcí.

Podle obou spolupracujících bank přinese toto spojení řadu výhod. „Cílem je zvýšit dostupnost hotovostních služeb pro klienty obou bank a současně akcelerovat aktivity v zájmu udržitelného rozvoje,“ stojí v prohlášení, které vydala Komerční banka.

„Je to určitě lepší, jsem za to ráda. Konečně nemusím hledat přímo bankomat Monety. Navíc Komerční banka má své renomé, takže spolupráce mezi bankami si cením,“ sdělila na dotaz redakce Přehledně24 Bohdana pracující v telekomunikacích, která je klientkou Monety.

Banky chtějí přispět k ochraně planety

„Nejenže má sdílení pomoci všem klientům s výběrem peněz z jakéhokoliv bankomatu bez extra poplatků, ale je také důležitým krokem k udržitelnosti a ochraně klimatu,“ uvádí peněžní ústav. Podle něj zmenšení sítě bankomatů povede k velké úspoře elektrické energie, a tím ke zvýšení udržitelnosti.

Moneta a Komerční banka proto vyzvaly i ostatní banky, aby se k jejich iniciativě připojily. Dokonce byl spuštěn speciální web, na kterém mohou klienti poslat svým peněžním ústavům zprávu, ve které je vyzývají, aby rovněž začaly sdílet své bankomaty.

Air Bank se chce přidat, ČSOB nikoliv

Reakce bank se tak různí. Například Raiffeisenbank de facto sdílí bankomaty už několik let. Její klienti totiž mají výběr z jakéhokoliv bankomatu na území České republiky zdarma.

Pozitivně se k návrhu staví také Air Bank. U té se v minulých měsících uvažovalo, že se spojí s Monetou zcela. V posledních dnech se však ukázalo, že k tomu nedojde. I přesto chce Air Bank dál jednat o sdílených bankomatech.

„Ve chvíli, kdy bylo jasné, že se s Monetou nakonec nespojíme, jsme začali okamžitě jednat, abychom výběry zdarma mohli přinést v partnerském projektu s Komerční bankou a Monetou. Jednání tedy už nějakou dobu běží a my věříme v pozitivní výsledek,“ vysvětlila iDNES mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

Připojit se zatím nechystá Fio Banka a ČSOB. „Sdílení bankomatové sítě má jistě do budoucna potenciál. Výhodnost ale není jen o nákladové úspoře. Je i o kvalitě a rozsahu služeb, které naši klienti využívají,“ uvedla rovněž pro iDNES Michaela Průchová, mluvčí ČSOB. Jasné stanovisko prozatím nesdělila UniCredit Bank.

„Mám účet u ČSOB a určitě bych ocenila, kdybych mohla vybírat na více místech. Třeba v Praze ještě většinou nějaký bankomat seženu, ale jinde už mám problém. Sdílení bankomatů mi proto přijde do budoucna jako skvělý nápad, ale banku kvůli tomu zatím měnit nehodlám,“ sdělila pro Přehledně24 podnikatelka Gabriela z Prahy.

Zdroj: Komerční bankaMamenavyber, iDNES, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články