Kompenzační bonus pro živnostníky splnil svůj účel. Mnoho podnikatelů ho ale zneužilo

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
nejvyssi kontrolni urad
Zdroj: Profimedia

Jako kompenzační bonus během pandemie nemoci covid-19 bylo vyplaceno více než 48 miliard korun. Ty podle Nejvyššího kontrolního úřadu splnily svůj účel. Z jeho zprávy ale vyplývá také to, že někteří podnikatelé bonus zneužili.

Vládní opatření v době covidu zasáhla především živnostníky. Právě těm byl z velké části určen kompenzační bonus, který jim výrazně pomohl, uvádí iDNES. Někteří příjemci ale podle NKÚ bonus zneužili.

Účelové zahájení podnikání

V době pandemie covidu totiž bylo mnoho živností založeno. Podle NKÚ existuje možnost, že celkem 1490 subjektů začalo podnikat jen proto, aby se jich také týkaly finanční kompenzace.

„Svoji činnost totiž zahájily mezi dubnem a srpnem 2020 a v daňových přiznáních za tento rok vykázaly nulové příjmy i nulovou daňovou povinnost. Přiznání k dani z příjmů za rok 2019 nepodaly,“ uvedl úřad.

Nikdo sedět nepůjde

Úřady se budou situací dále zabývat. „Orgány Finanční správy ČR podaly 162 oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu zneužití bonusu za celkem 69,3 mil. Kč. Do 31. srpna 2022 soudy rozhodly o 18 trestních věcech vztahujících se k oznámením. Žadatelé na základě těchto rozsudků měli vrátit 5,6 mil. Kč vyplaceného bonusu,“ píše úřad.

Podle veřejnosti jsou ale tresty mírné a velká část viníků nakonec stejně unikne nepotrestána. „Je smutné, že za tenhle mega podvod století nikdo nepůjde sedět,“ píše například v komentářích na iDNES pan Václav.

Někteří lidé mají za to, že se zneužívání dalo očekávat. Navíc podle nich bonusy pobírali i ti, kdo je nepotřebovali. „Babišovy kompenzační bonusy pobíral každý OSVČ, kdo měl v šuplíku živnostenský list. A to bylo 92 % podnikatelů, i ti, co nijak postiženi nebyli a vůbec to nepotřebovali!“ podotýká pan Tomáš.

Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad, iDNES, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články