SPD a Trikolora jednají o koalici. Spolupráce je to jediné, co prý dává smysl

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Tomio Okamura
Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Hnutí SPD a Trikolora pravděpodobně půjdou do nadcházejících voleb spolu. Strany v současné době jednají o koalici. Jak SPD, tak Trikolora přitom v minulosti tvrdily, že tvorba koalic je vlastně jen podvodem na voliče.

V minulosti došlo mezi oběma stranami k výrazným neshodám. V roce 2020 například lídr SPD Tomio Okamura promluvil o tom, že polovina voličů Trikolory byla původně voliči SPD. A to i přesto, že programové rozdíly byly podle jeho slov velmi výrazné.

Věří ve velké výsledky

V současné době se hnutí SPD a Trikolora rozhodly spolupracovat. Podle serveru iRozhlas tak reagují na radikální politickou konkurenci.

„Jednáme o spolupráci v krajských volbách,“ sdělil Právu místopředseda SPD Radim Fiala. Trikolora pak předpokládá, že při spolupráci s SPD by mohla koalice překročit počet hlasů pro ODS.

„Pokud spolu SPD a Trikolora vytvoří koalici, jakože o tom jednáme, součet současných deseti procent (SPD) a tří procent (Trikolora) vůbec nemusí být 13, nýbrž vzhledem k volební matematice a synergickému efektu o dost více. To by nás společně katapultovalo do pozice druhého nejsilnějšího volebního subjektu,“ napsala Trikolora.

Její předsedkyně Zuzana Majerová nedávno vystoupila například i na demonstraci proti vládě pořádané hnutím SPD v Liberci.

Smysl dává jedině spolupráce

Podle politologů je koalice příležitostí především pro Trikoloru. „Jediné, co dává smysl, je spolupracovat. Právě proto budeme ve velmi blízké době podepisovat memorandum o spolupráci ve všech následujících volbách,“ uvedla podle iRozhlasu Majerová.

I podle veřejnosti je pro Trikoloru situace příležitostí, mnozí ale nerozumí tomu, proč s tvorbou koalice souhlasí Okamura. „Trikoloru pohltí SPD a SPD upadne pod 5 %,“ myslí si například pan Radek.

„To by mohl být konec Okamury,“ hodnotí situaci uživatel Zdeněk. Pan Michal pak připomíná, že v minulosti obě strany tvrdily, že zakládání koalic je jen podvod na voliče. Nyní ji však dle dostupných informací chystají.

Zdroj: Facebook, iRozhlas, Novinky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články