Komunální volby: V Praze jednoznačně zvítězila koalice SPOLU, většinu měst ovládlo ANO

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
komunalni volby
Zdroj: Profimedia

Komunální volby v Praze vyhrála koalice SPOLU pro Prahu. Ta s 24,72 procenty hlasů získala celkem 19 mandátů z 65. Na druhém místě skončilo v hlavním městě hnutí ANO s 19,34 procenty a se 14 mandáty. Petr Fiala i Andrej Babiš se k volbám děkovně vyjádřili na svých sociálních sítích.

Třetí místo v komunálních volbách v Praze obsadili Piráti. Na čtvrtém se umístila Praha Sobě a na pátém STAN, šesté skončilo SPD. Do zastupitelstva se vůbec nedostali zástupci nové strany Motoristé sobě, KSČM, ani koalice Solidarita.

V Praze celkově volilo 43,91 procenta voličů. Ačkoli v hlavním městě se na prvním místě jasně umístila koalice Spolu, druhé hnutí ANO Andreje Babiše si podle výsledků zveřejněných serverem iRozhlas vedlo nejlépe v dalších krajích.

Zvítězilo například v Ostravě, Karlových Varech, Ústí nad Labem Hradci Králové nebo v Pardubicích. Ovládlo tak volby v drtivé většině. SPOLU se pak první umístilo kromě Prahy v Plzni a Brně, ve většině dalších měst se drželo na druhé či třetí příčce.

Konkrétní výsledky hlasování jsou dostupné na stránkách Českého statistického úřadu.

Potřebujeme spolupráci s vládou a parlamentem

Lídr pražské kandidátky SPOLU Bohuslav Svoboda podle Novinek uvedl, že jeho prvním záměrem je jednání se zástupci stran vládní koalice, tedy s Piráty a hnutím STAN. Má v plánu vytvořit nejen s vládou velmi úzkou spolupráci.

„Pro Prahu je taková koalice jediným možným řešením. Potřebujeme úzkou spolupráci s vládou a parlamentem, proto bychom rádi, kdyby městská koalice fungovala na vládním půdorysu,“ řekl Svoboda.

Naopak spolupráci s hnutím ANO vidí velmi skepticky. V současné době je podle Svobody největší otázkou, zda budou s ODS spolupracovat Piráti. Ti se vůči některým kandidátům koalice SPOLU totiž před volbami vymezovali.

Politici plní sociální sítě

Jak premiér Petr Fiala z ODS, tak i Andrej Babiš za ANO se k volbám vyjádřili na svých sociálních sítích. Fiala poděkoval všem voličům na twitteru. „Chci poděkovat voličům za to, že přišli k volbám a obvzlášť těm, kteří podpořili zástupce koalice SPOLU,“ napsal.

Andrej Babiš zveřejnil na facebooku poděkování ve videu, které důrazně nazval „poděkováním za příchod ke svobodným demokratickým volbám,“ stejně tak se na této sociální síti objevil s poděkováním i Tomio Okamura za SPD.

Úspěchu se v Praze dočkal také starosta Řeporyjí Pavel Novotný za ODS. „Uspěli jsme tak jasně a s tak radikálním programem, že je čas na uvážlivé kroky, ne zbrklost. Děkuji za akceptování a gratuluji Řeporyjím k pragmatické, chytré a odvážné volbě,“ oslavil Novotný své vítězství na facebooku.

Zdroj: Volby ČSÚ, iRozhlas, Novinky, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články