Komunisté chtějí poslat kandidáta na Hrad. Nemají ale poslance a senátory

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Konecna KSCM
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Prezidentská volba se blíží. Kandidaturu oznámila už celá řada osobností. Většina z nich se chce nechat nominovat voliči sběrem podpisů. Svého kandidáta chce v přímé volbě úplně poprvé postavit také Komunistická strana Čecha a Moravy (KSČM). Ale i její kandidát bude muset sbírat podpisy.

Poprvé od sametové revoluce v Parlamentu České republiky nejsou přítomní poslanci KSČM. Přesto dál zůstávají v politice aktivní a chtějí se stát modernější stranou, a to vše pod novou předsedkyní, europoslankyní Kateřinou Konečnou.

„Mým cílem a plánem je ale maximálně do toho půl roku připravit nový programový dokument, který bude odpovídat charakteristice jednadvacátého století,“ řekla krátce po svém zvolení Konečná v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Kandidáti jsou zatím dva

Nyní se strana rozhodla zvolit i svého stranického kandidáta na prezidenta. Jejich volba ale příliš touze stranu zmodernizovat neodpovídá. Okresní organizace KSČM si zvolily dva kandidáty, které lze označit za politické matadory, kteří se hlásí spíše k tradicionalistické podobě komunistické strany.

Kandidáty byli zvoleni bývalý dlouholetý předseda Vojtěch Filip a jeho stranický rival Josef Skála. O tom, který z nich nakonec do boje o pražský hrad zasáhne, bude rozhodovat Ústřední výbor strany, jak to prozradila Kateřina Konečná serveru Seznam Zprávy. Více podrobností ale prozatím nezveřejnila.

Oba o kandidaturu stojí

„Je to zatím vnitrostranická záležitost a tak k tomu přistupuji. Každý úkol, který mi strana uloží, se snažím splnit co nejlépe,“ uvedl pro Seznam Zprávy nominovaný Vojtěch Filip.

Vyjádřil se i jeho oponent Skála. „Je to nápad Kateřiny Konečné a já jsem souhlasil. Nehodlám to pojmout jako sektářkou akci, rád bych se rozkročil do šíře a pojal to jako projekt širokého vlasteneckého bloku,“ dodal podrobnosti.

Musí získat 50 tisíc podpisů

Je to úplně poprvé, kdy do přímé volby KSČM nominuje svého vlastního kandidáta. V předešlých dvou volbách vždy podpořila Miloše Zemana.

Nyní to bude mít ale stranický kandidát složitější. Běžně by mu stačily podpisy 20 poslanců či 10 senátorů. Ani jedno ale KSČM už nemá. Její kandidát tak bude muset nasbírat 50 000 podpisů stejně jako kandidát, který není navržen žádnou politickou stranou.

Zdroj: iRozhlas, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články