Koncem srpna se v Lošanech zpřístupní Památník tří odbojů. Mašínův statek uctí památku bratrů Mašínů a jejich činnosti

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
losany_masin
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Rodný statek odbojáře Josefa Vladimíra Mašína v Lošanech v pátek 26. srpna 2022 uctí jeho narození a slavnostně otevře Mašínův statek s rozsáhlou expozicí veřejnosti. Josef Mašín i jeho synové, Ctirad a Josef, se aktivně podíleli na odbojích proti vládním nařízením. Expozici Památník tří odbojů spravuje jejich sestra Zdeňka Mašínová mladší.

Generálmajor Josef Vladimír Mašín starší byl důstojníkem prvorepublikové Československé armády a členem protinacistické odbojové organizace Tři králové. Zemřel velmi mlád, ve věku 45 let byl popraven během druhé světové války. Měl tři děti, syny Ctirada a Josefa a dceru Zdenu. Všichni tři jeho potomci šli v otcových stopách a bojovali proti tyranským režimům.

Do odbojové skupiny bratrů Mašínů patřili ještě Václav Švéda, Zbyněk Janata a Milan Paumer. Kromě jiných jim pak pomáhal i strýc Mašínů Ctibor ‚Borek‘ Novák, uvádí web Paměť národa.

Skupina těchto lidí nazvaná jako Skupina bratří Mašínů byla ozbrojená skupina antikomunistů činná v letech 1951 až 1953 na území Československa. Na svém kontě mají několik odvážných akcí proti komunistické režimu.

„Říkám si: To se snad ani nestalo, jak jsi to mohl prožít? Vzpomínky na naše činy mě netrápí. Kdybych byl ve stejné situaci jako tehdy, udělal bych to znovu,“ cituje stále žijícího hrdinu Josefa Mašína web Paměť národa.

Konečně budou mít svůj památník

Slavnostní otevření Památníku tří odbojů je plánované na pátek 26. srpna 2022, tedy na den, kdy se narodil generálmajor Josef Vladimír Mašín starší. Zdena Mašínová jejich statek získala v roce 2018, po téměř třiceti letech od pádu komunistického režimu, uvádí Mašínův statek na svých stránkách.

Její snahou je prostřednictvím zpřístupnění jejich rodného statku uchovat památku a odkaz genmjr. Josefa Mašína a jeho rodiny, která přinesla ve 20. století velké osobní oběti v boji za vlast, svobodu a demokracii.

Mašínová nechala vytvořit moderní návrh památníku

„Děkuji všem, co pro to děláte, protože to je velmi důležité pro další generace, které zde budou žít. Je nutné, aby se seznámily s historií České republiky. Proto mě překvapilo, že k tomuto setkání dochází. Přesto, že je to pro mě komplikované, jsem ráda, že jsem přijela,“ citují Seznam Zprávy její projev v Poslanecké sněmovně.

Proč tři odboje?

Cílem prvního československého odboje bylo vytvoření samostatného československého státu v období I. světové války. Cílem druhého československého odboje bylo obnovení samostatného československého státu v prvorepublikových hranicích.

Třetí odboj bývá nejčastěji vymezován jako činnost organizovaných skupin a jednotlivců, jejímž cílem bylo odstranění totalitního systému a obnovení pluralitního demokratického režimu, vysvětlují název památníku jeho oficiální stránky.

Když letos v červnu Sněmovna sestavila seznam kandidátů na státní ocenění, nechyběla mezi 34 nominovanými jména členů odbojové skupiny bratří Mašínů. Jmenovitě poslanci k vyznamenání navrhli Josefa Mašína a posmrtně Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu, uvádí Přehledně24.

Zdroj: Facebook, Paměť národa, Mašínův statek, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Veronika Holcová



Související články