Koncesionářské poplatky se dle ministra kultury Martina Baxy zvyšovat nebudou. O zvýšení financí na filmové pobídky se zatím také neuvažuje

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Martin Baxa
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Ministr kultury Martin Baxa uvedl, že se vláda nechystá zvyšovat televizní a rozhlasové poplatky. Ty v současné době činí 135 Kč a 45 Kč. Řekl to v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce. V debatě se zástupci audiovizuálního průmyslu v Karlových Varech naopak Baxa stanovisko vlády ke zvýšení rozpočtu na filmové pobídky moc nekomentoval.

„Koncesionářské poplatky naše vládní koalice zvyšovat nechce. Myslím, že jsou k tomu správné důvody,“ prohlásil.

Rada ČT si musí poradit sama

Ministr uvedl, že nyní je nejdůležitější to, že je Rada České televize (ČT) kompletní a další změny v úmyslu vláda nemá. Nové vedení si dle něj musí spolu s managementem ČT poradit samo a špatnou finanční situaci vyřešit.

„Jenom podotknu, na tom máme shodu všichni i s panem generálním ředitelem, že by tam měla být možnost kontroly hospodaření Nejvyšším kontrolním úřadem,“ dodal Baxa.

To potvrdil i generální ředitel ČT Petr Dvořák s tím, že se kontrole NKÚ nebrání. Dále však dodal, že pokud se finanční situace ČT nevyřeší do konce roku 2023, budou současné ohlášené škrty jen začátkem dalšího omezování.

Návrhy Dvořáka na zlepšení finanční situace jsou například více reklamního prostoru nebo změna definice poplatníka tak, aby koncesionářský poplatek museli platit i uživatelé, kteří ČT sledují přes internet.

Filmové pobídky jsou nízké

Dle Asocicace producentů v audiovizi (APA) se audiovizuální průmysl řítí do propasti kvůli zastaveným filmovým pobídkám.

Podle Baxy tuto situaci vyřeší novela audiovizuálního zákona. S tím však filmaři nesouhlasí, situaci je dle nich třeba řešit akutně a nový zákon nebude přijatý dříve než v roce 2024.

Dle producenta Pavla Strnada totiž hrozí odliv filmařů z Česka a následný propad v příjmech z odváděných daní.

Dle ČTK stát ročně uvolňuje na filmové pobídky 800 milionů korun, ale zájem je tak veliký, že to nestačí. A tak minulé vlády sumu několikrát navyšovaly. Současná vláda to ale zatím v úmyslu nemá. „Krátkodobé řešení situace, že by se do systému teď přidalo mnoho set milionů korun, nemohu slíbit,“ uvedl Baxa.

Filmaři se tak velmi obávají, jak to s budoucností českého filmu bude právě i s ohledem na chystané úspory ČT.

Zdroj: Novinky, Česká televize, ČTK

Autor: Soňa Jiroutová



Související články