Koncert pro Evropu pořádaný ku příležitosti zahájení předsednictví Česka v Radě EU narušili dva enviromentální aktivisté

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Litomysl
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Česká republika od 1. července předsedá Radě Evropské unie (EU) a hned jedna z prvních významnějších akcí na tuto počest se nepovedla bez incidentu. Koncert pro Evropu na Smetanově Litomyšli byl narušen vpádem dvou enviromentálních aktivistů.

V publiku v té době seděli členové Evropské komise, zástupci vlády i parlamentu. Koncert v Litomyšli byl oficiálním zahájením půlročního předsednictví Česka.

Po setkání představitelů se konal koncert, který Česká filharmonie sestavila z děl Bedřicha Smetany. Právě před tímto koncertem však došlo k incidentu.

Aktivisté byli odvezeni k výslechu

Aktivisté měli na transparentech nápis „Zastavme fosilní šílenství a solární tunel“, a to jak v češtině, tak v angličtině.

Muži středního věku se přivázali k zábradlí na pódiu plastovými pásky, a přímo na pódiu tak musela zasahovat policie. Ta se dle CNN Prima News snažila aktivisty nejdříve přesvědčit, aby se sami odpoutali, ale po neúspěšném vyjednávání je museli policisté odstřihnout.

Když je odváděli, tak dle Deníku aktivisté volali, že na základě výzkumů vědců zbývají lidstvu 3 roky.

„Dosavadní klidný průběh programu v Litomyšli narušily dvě osoby, které se těsně před koncertem připoutaly k pódiu. Policisté je odpoutali a oba muže převezli na služebnu za účelem podání vysvětlení,“ sdělila mluvčí policie Markéta Janovská.

„Oba muži měli platné vstupenky na koncert festivalu Smetanova Litomyšl,“ dodala Janovská k otázce, jak se muži mohli do zabezpečeného objektu dostat.

Aktivisté prý dle Jankovské využili svého práva a odmítli vypovídat. Bude tedy třeba vyslechnout svědky, a poté se rozhodne o právní kvalifikaci.

K zásahu policie se vyjádřil například poslanec Karel Havlíček. „Podle mého názoru ochranka zasáhla dobře a rychle,“ řekl pro CNN Prima News.

Zdroj: Deník, Twitter, CNN Prima News, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články