Česká republika začíná své předsednictví v Radě EU. Prioritou je zvládnutí uprchlické krize a obnova poválečné Ukrajiny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
eu
Zdroje: Shutterstock

Česká republika dnes od Francie převzala předsednictví v Radě EU. Půlroční úřad byl zahájen slavnostním zahájením v Litomyšli, zasedáním vlády Petra Fialy a Evropskou komisí. Hlavními tématy, kterými se bude ČR v rámci předsednictví zabývat, je ekonomická krize a válečná situace na Ukrajině.

Mezi politické priority České republiky patří podle slov premiéra Petra Fialy především zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny. Toho může česká vláda dosáhnout možností ovlivňovat částečně agendu ministerských a dalších jednání, která bude řídit.

Kromě tohoto plánu, který je spojen se současnou situací, bude ale náplň naší práce spočívat také v unijních prioritách, které jsou stanoveny už několik let. Jedná se například o ochranu životního prostředí pomocí omezení uhlíkových emisí.

Do modrého

Zahájení českého předsednictví v EU je pro naši republiku velkou událostí. Není se tak čemu divit, že se o celé věci už dlouho mluví, a večer před začátkem našeho úřadu se dokonce na počest EU rozsvítily některé důležité budovy modrou barvou.

„Modrá odedávna značí naději. V předvečer začátku předsednictví naší země v Radě EU proto necháme nasvítit budovu Poslanecké sněmovny evropsky modrou barvou v naději na úspěšné zvládnutí všech výzev, které nás v následujících šesti měsících čekají. Uděláme pro to spolu s našimi evropskými partnery maximum,“ říká podle stránek Poslanecké sněmovny ČR její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

Některé z významných budov zaplnily i sociální sítě, fotografií se pochlubilo například Ministerstvo zahraničních věcí. „Černínský palác společně s dalšími budovami napříč Prahou září před zahájením předsednictví,“ píše se na twitteru úřadu.

Velká čest

Čeští politici považují možnost být v předsednictví Rady EU za obrovskou čest. Slovy štěstí se k tomu vyjádřila na internetu i politička Věra Jourová. „Dnes začíná předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Česko bude vést Evropskou unii příštích šest měsíců. Mám to štěstí, že mohu tuto velkou šanci pro mou vlast zažít ze své role v Bruselu,“ napsala.

Dnes ještě čekal česko-bruselskou politickou reprezentaci společný oběd, poté se eurokomisaři přesunou k jednacím stolům. Předseda vlády a předsedkyně Evropské komise mají v odpoledních hodinách bilaterální jednání. Závěrem čeká všechny koncert České filharmonie.

„Očekávám, že se Česká republika na úrovni EU dokáže prodat a ukázat, že je velmi dobrým prostředníkem a vyjednavačem v řadě evropských témat. Doufám, že nepadne vláda, a doufám, že ČR projde předsednictvím s velikou grácií,“ řekl pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský.

Zdroj: ČTK, Česká televize, Poslanecká sněmovna ČR, iDNES, CNN Prima NEWS, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články