Kondice žáků se v posledních letech výrazně zhoršila, ukazuje testování. Na vině jsou podle veřejnosti rodiče i covid

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Telocvik
Zdroj: Pexels

Kondice dětí na základních a středních školách je dnes mnohem horší než dříve. Ukazuje to testování České školní inspekce, které bylo prováděno použitím vybraných motorických testů. Měření proběhlo loni plošně po celé České republice.

Celkově se kondice dětí výrazně zhoršila. Překvapivým výsledkem je to, že děti z měst mají ve skutečnosti výsledky lepší než děti na vesnici. Měření probíhalo na základních tělovýchovných aktivitách, jako jsou skok do dálky, vytrvalostní běh nebo sedy ledy, vyjmenovávají Novinky.

„Hlavním rozdílem oproti minulosti je, že lepších výsledků dosahují žáci větších sídel. V začátku devadesátých let byly zpravidla venkovské děti zdatnější,“ popisuje podle Seznam Zpráv změnu náměstek ústředního školního inspektora Karel Kovář.

Chlapci dnes mají fyzičku jako holky před 30 lety

Chlapci se v mnoha ohledech ukázali jako zdatnější, což se podle ČŠI dalo předpokládat.

„Chlapci dosahují lepších výsledků než dívky v testech zaměřených na kardiorespirační vytrvalost, rychlost, svalovou sílu a svalovou dynamiku, přičemž rozdíly mezi oběma pohlavími se stávají více zřetelné s narůstajícím věkem a s akcelerací rozdílů kolem 12 let věku,“ píše se v tematické práci.

Oproti předchozím rokům se ale úroveň žáků velmi zhoršila. Fyzička chlapců je dnes v mnohých kategoriích srovnatelná s výsledky dívek před 30 lety.

„Nejzřetelnější je zhoršení výsledků žáků ve vytrvalostním člunkovém běhu bez ohledu na pohlaví. Zřetelnější je také zhoršení výsledků žáků vyšších ročníků studia, především pak 2. ročníku střední školy,“ uvádí dále zpráva.

Podle Tomáše Zatloukala, ústředního školního inspektora, je vysoký podíl žáků, kteří se v kritické úrovni ocitají v několika z testů, tedy v několika pohybových schopnostech. „Čím starší děti jsou, tím horší jsou výsledky,“ říká pro iRozhlas.

Pro mnohé lidi nejsou výsledky testů překvapivé. „Obrovské překvapení v testech za miliony!!! Naprosto zbytečné testování se stoletou zastaralou baterií testů!!! Tyhle informace bych sdělil před testováním zadarmo!!!“ rozčiluje se na twitteru pan Adam.

Může za to i výchova

Kvalitu tělesné výchovy ovlivňuje to, zda děti učí aprobovaný učitel. Samozřejmě je to ale také o tom, jak se ke sportu přistupuje v rodinách. Řada rodičů dětem na tělocvik píše omluvenky, protože předmět mnohdy nepovažují za důležitý.

To potvrzují i komentáře na facebooku. „To je mi ale objev. Rodiče píšou omluvenky dětem, aby nemuseli na TV, to je dlouhodobý trend,“ uvádí pan Jiří.

„Jen jestli v tom tak náhodou nemůže hrát svou roli nedávná doba učení přes webkameru a zavřených sportovišť,“ uvažuje František. Zdá se ale, že kondice dětí se zhoršuje mnohem déle.

I proto letos proběhne unikátní test, ve kterém se bude porovnávat stoletý rozdíl mezi fyzičkou žáků z roku 1923 a z roku letošního, píše online zpravodaj Technické univerzity. Jeho výsledky by měly být známé do konce tohoto roku.

Zdroj: Česká školní inspekce, Seznam Zprávy, Novinky, Technická univerzita, Facebook

Autor: Shani MaiováSouvisející články