Konec června byl pro České dráhy nešťastný. Dvě závažné nehody vlaků se staly během 24 hodin

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceske drahy vlak
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Dnes v ranních hodinách poblíž Karlštejna na Berounsku vykolejil vlak společnosti České dráhy. Nehoda tohoto rychlíku s přibližně 150 cestujícími se stala necelých 24 hodin poté, co se včera dopoledne srazily v Uničově další dvě soupravy. V obou případech došlo ke zraněním několika pasažérů.

Dnešní případ má na svědomí počasí. Vlak na trati narazil do ulomeného kusu skály, který se vlivem větru dostal na koleje. Po nárazu vykolejil a provoz na trati mezi Berounem a Prahou musel být přerušen. Na místě zasahují hasiči i záchranáři.

Jelikož se uvnitř vlaku nacházelo právě zhruba 150 cestujících, je velké štěstí, že se nikomu nestalo nic vážného. Došlo k řadě zraněním, která ošetřili lékaři na místě, jeden z pacientů byl po domluvě s pohmožděnou krční páteří převezen do nemocnice.

Nebezpečný úsek

Vlak vykolejil v místě, ke kterému se nemohli záchranné jednotky dostat auty, proto byla celá situace velmi komplikovaná. „Jedná se o náraz vlaku do uvolněné skály a jeho následné vykolejení, hasiči se k místu nehody museli dostávat pěšky,“ sdělila Novinkám mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.

„Z důvodu vykolejení vlaku mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní je přerušen provoz vlaků v úseku Karlštejn–Řevnice. Probíhá zajišťování náhradní autobusové dopravy,“ uvedl dopravce na své sociální síti. Ujistil také, že při nehodě naštěstí nedošlo k obětem na životech ani k vážnějším zraněním.

Podle mluvčí společnosti došlo k sesuvu kusu skály poté, co se kvůli silným dešťům uvolnila půda okolo něj. Kromě odstranění následků nehody je tak třeba také oblast lépe zajistit, aby nic podobného v budoucnu nehrozilo. V současné době není místo bezpečné.

Za druhou nehodu mohla lidská chyba

Jak informoval web Z dopravy, včera v ranních hodinách došlo k jiné nehodě na tratích. Souprava vlaku Českých drah narazila do odstaveného vlaku. V tomto případě došlo pouze k lehkému zranění dvou cestujících, přerušen dokonce nebyl ani provoz.

„Vlak od Olomouce jel rychleji, než měl, a prudce narazil do dalšího, před ním stojícího a v té chvíli prázdného vlaku. Cestující popadali na zem a dva byli zraněni. Zda strojvůdce jel příliš rychle záměrně, nebo zapomněl brzdit, v tuto chvíli nevíme. Příčinu této mimořádné události šetříme,“  řekl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

V každém případě je jasné, že mohla za situaci lidská chyba. Konec června tak nebyl pro České dráhy úplně šťastným obdobím, na druhou stranu je velkým štěstím, že při nehodách nedošlo k žádnému závažnějšímu zranění a většina cestujících mohla v obou případech opustit místo nehody bez následků.

Zdroj: Novinky, Z dopravy, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články