Kopíruje šéf hnutí Přísaha Andreje Babiše? Rozhodně nejsme béčkem hnutí ANO, tvrdí Šlachta

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
volby prisaha slachta
Zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Premiér Andrej Babiš pravidelně vystupuje ve svém pořadu na sociálních sítích. Téměř každou neděli se objevuje v pořadu Čau lidi, kde své potencionální voliče informuje o dění v politice, ale neváhá také kritizovat opozici.

S podobným typem pořadu přišel nyní také Robert Šlachta, který je ve vedení hnutí Přísaha a v letošních volbách chce bojovat o místo ve Sněmovně. Některé body mají opravdu společné. Předseda hnutí se k lidem obrací také v neděli, jeho pořad se jmenuje Napřímo.

Na rozdíl od Babiše u videa sedí Šlachta klidně hodinu

Rozdíly jsou tu však značné, zatímco Babišova videa trvají maximálně dvacet minut, u Šlachty můžete očekávat i více jak hodinové promlouvání. Bývalý policista navíc vysílá online a odpovídá na dotazy lidí, kteří mu píší do komentářů. Zdá se, že to má mnohem vychytanější než premiér Babiš.

Součástí Šlachtova týmu jsou také marketingoví poradci, kteří dříve pracovali pro hnutí ANO. Gedeonová skončila u Babiše v roce 2018, Štěpanovský o dva roky později. S tím, že u Šlachty pracují jeho bývalí lidé, premiér problém nemá, jak uvedl pro CNN Prima NEWS. Šlachtovu kampaň přirovnal k té své v roce 2013.

Babiš se v pořadu Partie na zmíněné televizi vyjádřil, že ho předseda hnutí Přísaha kopíruje. „Dělá kampaň jako já v roce 2013. On nám i samozřejmě asi bere voliče, protože i nějací naši kolegové měli nějaké aféry,“ řekl své pocity premiér. Několikrát bylo v médiích zmíněno, že Přísaha je tzv. béčko hnutí ANO.

Přísaha je samostatné hnutí, které se chce dostat do Sněmovny

Už před nějakým časem se k Přísaze Babiš vyjádřil takto: „Dělá to dobře, je to pohledný muž, má kontakty a má i dobré fotky. Je to přesně hnutí ANO v roce 2013. Přesně takhle jsem to dělal. Má to jednoduché.“ Šéf nově vzniklého hnutí popřel, že by s ANO měl něco společného.

„To říkají lidé na Twitteru. Taky říkají, že mám velký uši a že jezdím traktorem. Že za mnou stojí Bárta nebo Babiš. Pan Konvička psal, že za mnou stojí CIA. Nikdo za mnou nestojí,“ uvedl Šlachta pro CNN Prima NEWS. Podle analytiků mohou právě malé strany výrazně ovlivnit hlasování v říjnových volbách.

Je tedy možné, že se hnutí do Sněmovny nakonec opravdu dostane. Už dříve Šlachta prohlásil, že jeho kampaň bude možná patřit mezi „levnější“, ale zato bude plná skvělých nápadů, které voliči ocení. Navíc má Přísaha program založený na sloganu „Chceme spravedlivé Česko“, na což voliči slyší.

V programu se dočtete o tom, jak chce hnutí nastartovat ekonomiku, a nejen tu po covidové pandemii, nebo zrušit dvojí metr, co se týče spravedlnosti. Chce také sjednotit podmínky ve školství tak, aby na studium měl nárok opravdu každý. Zdravotnictví by mělo být dostupnější, a zároveň také ve svém programu hnutí poukazuje na to, že se mnoha lidem nevyplatí pracovat, a raději jsou na sociálních dávkách.

Autor: Raina TomanováSouvisející články