Výbuch v podniku Andreje Babiše. Na místě jsou zranění a zkolabovala doprava

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

K výbuchu došlo ve výrobním areálu na řepkové semeno v Lovosicích v pondělí těsně před 23. hodinou večerní. Společnost patří pod skupinu Agrofert Andreje Babiše. Podle informací CNN Prima NEWS jsou na místě i zranění.

Podle hasičů, kteří na místě zasahovali, způsobila výbuch ve firmě PREOL na řepku vysoce těkavá látka hexan. Ta zatím podle dostupných informací z nejasných důvodů explodovala a zanechala po sobě velkou spoušť.

Firma patří do skupiny Agrofert, která je ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše. Výbuch zranil 4 zaměstnance, pro jednoho musel přiletět vrtulník a přepravit ho do nemocnice v Praze. S informací přišla česká CNN.

U výbuchu zasahoval i vrtulník

Český rozhlas přišel s informací, že mezi zraněnými osobami jsou i hasiči pracující ve společnosti PREOL. „Zasahující jednotky nyní čekají, až klesne v hořící hale teplota, která byla podle mluvčího hasičů až 200 °C. Při takových teplotách je hexan velmi nebezpečný,“ píše CNN Prima NEWS.

Záchranné práce musely být přerušeny. „Na žádost výrobního ředitele firmy Preol hasiči zatím ukončili ochlazování haly z důvodu ohrožení statiky objektu, jistí další objekty v areálu,“ uvedl po půlnoci mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

„Zatím je hala ochlazována stabilním hasícím zařízením. Na místo je povolán vrtulník s termokamerou,“ dodal mluvčí hasičů. Během celé akce na místě zasahovalo 8 hasičských jednotek a pět záchranných vozů včetně jednoho vrtulníku.

Těkavá látka, která stála za explozí, u člověka drážní oční sliznice, dýchací cesty a kůži. „Podle hasičů ve společnosti PREOL vybuchla na výrobní technologii vysoce těkavá látka hexan. Tato látka je nasycený uhlovodík, který se používá ve výrobě pro rozpouštění tuků,“ informuje CNN Prima NEWS.

Omezena byla i doprava

Došlo i na omezení dopravy. „Kvůli zásahu musela policie v noci uzavřít silnici I/15, ta už je ale opět průjezdná. Zavřená ale zatím zůstává železniční trať Lovosice–Česká Lípa, v úseku Žalhostice–Lovosice nahradily podle informací z Českých drah vlaky autobusy,“ píše web.

Zmíněná společnost patří u nás k největšímu zpracovateli řepkového oleje. Zároveň je jedním z největších výrobců biopaliv v České republice. Podle informací patří do koncernu Agrofert současného premiéra Andreje Babiše.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články