Koronavirem se nakazili i lidé s třetí dávkou očkování. Je jich ale minimum

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ockovani
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Koronavirus v posledních dnech nabírá na síle, a proto vláda zpřísnila opatření. Od pátku je vyhlášen nouzový stav, jsou omezeny akce a zakázány například vánoční trhy.

Třetí dávku očkovací vakcíny dostalo již přes 700 000 lidí, covidem se nakazilo 672 z nich, jak vyplynulo z dat. Polovina z nakažených osob jsou senioři nad 65 let. V nemocnicích skončilo 87 osob, 17 potřebovalo intenzivní péči. Tato data byla poskytnuta dnes, a zveřejnilo je ministerstvo zdravotnictví.

Nárok na třetí dávku má už přes milion lidí

Přeočkování třetí dávkou má za sebou 737 tisíc lidí, z nich jsou dvě třetiny starší lidé. Nárok ale má už 1,26 milionu obyvatel. Podle dat vyšlo najevo, že většina lidí byla pozitivně testována v listopadu – tou dobou koronavirus nabýval na síle. Dnes už jsou denní počty nakažených kolem 25 tisíc.

Průměrný věk nakažených je 62 let, přičemž nad 65 let jich bylo vedeno 316. Po třetí dávce potřebovalo lékařskou péči 87 pacientů, ale jejich průměrný věk byl o dost vyšší – 75 let. Jen během listopadu skončilo na JIP 14.

Přeočkovat se mohou nechat lidé, kteří mají šest měsíců po dokončeném očkování, tzn. po dvou dávkách, které byly nutné pro dostatečnou ochranu. Lidí, kteří dostali druhou dávku a mohou se objednat na třetí, je přes 1,2 milionu.

Přeočkovaných je tak zatím jen polovina z nich. Od 1. prosince ale nastanou změny, zkrátí se lhůta ze šesti měsíců na pět. Platit to bude pro lidi nad 60 let. Tím počet lidí, kteří si mohou dojít na přeočkování, stoupne na 2,4 milionu.

Bude situace díky přeočkování lepší?

Česká vakcinologická společnost má na vývoj situace jasný názor: „Na základě českých dat ÚZIS po půl roce klesá účinnost druhé dávky proti nákaze u všech vakcín k 60 procentům a po tři čtvrtě roce pak pod 50 procent. Podle předběžných dat za období dvou měsíců aplikace booster dávek v ČR vyplývá, že aplikace posilující dávky zvyšuje účinnost na 90 procent.“

Přeočkování by tak mohlo výrazně pomoci ke zlepšení celé situace, která se pro mnoho nemocnic stává neúnosnou. Nakažených přibývá raketových tempem. Nemocnice přijímají i 400 nakažených pacientů denně.

O třetí posilující dávce se neustále zmiňují také zástupci nejen současné, ale i budoucí vlády. Například podle AntiCovid týmu koalic Spolu a Pirátů a STAN by třetí dávku rozhodně měli dostat senioři, kteří jsou v domovech pro seniory a v domech s pečovatelskou službou.

Vláda neustále vyzývá k tomu, aby se lidé nechali naočkovat. Podle ní je to nejlepší řešení, jak zabránit šíření covid-19, a zamezit tak dalšímu omezování a zákazů. Kvůli pozitivnímu testu se do nemocnice vrátil také Miloš Zeman, který se nestihl doma v Lánech ani ohřát a někdo ho nakazil. V sobotu by se ale měl do Lán vrátit a v neděli jmenovat nového premiéra.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články