Nová mutace covidu děsí svět. Nevypadá to dobře, říká epidemiolog Maďar

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Koronavirus ohrožuje celý svět. Lidé se ještě nestihli ani vyrovnat s novou mutací delta a už přišla informace o další. Konkrétně v Jihoafrické republice byla objevena mutace, kterou vědci prozatím nazvali jako B.1.1.529. A podle epidemiologa Rastislava Maďara to pro svět nevypadá dobře.

Jihoafrické úřady již potvrdily informace o tom, že nová varianta viru vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být dokonce ještě nakažlivější. Evropská komise proto již plánuje navrhnout zastavení všech letů z Afriky do Evropy.

„Rychlost, s jakou nastoupila, výrazně předčila i deltu,“ varoval Maďar. Adam Vojtěch následně potvrdil, že opatření se rozhodně řeší už v současné situaci i v České republice. Jihoafrická republika chce o nové mutaci jednat se Světovou zdravotnickou organizací.

Šíří se velmi rychle

Podle dosavadních informací se nová varianta covidu šíří v Jihoafrické republice neskutečnou rychlostí. Nejvíce k tomu dochází v nejlidnatější provincii Gauteng a v menší míře i na zbytku území. Zachycena již byla i v Botswaně a Hongkongu.

„To, co předvádí nová varianta B 1.1.529 v JAR, nevypadá pro svět vůbec dobře. Rychlost, s jakou nastoupila, výrazně předčila i deltu,“ uvedl na Twitteru český epidemiolog Rastislav Maďar. Není tedy divu, že už v současné chvíli se i u nás řeší nová opatření.

„Jihoafrické úřady potvrdily šíření nové mutace koronaviru, která vypadá podle prvních analýz jako velmi nebezpečná. Ze zkušenosti víme, jak rychle se vir dokáže šířit. Řešíme opatření, jak zabránit šíření tohoto viru v ČR. Ještě dnes představíme konkrétní kroky, které přijmeme,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Prozatím málo údajů

Úřady Jihoafrické republiky prozatím nemohou poskytnout k celé situaci dostatek informací. O nové mutaci doposud existuje jen málo údajů, jasné ale je, že jde o velmi nebezpečnou variantu nemoci, která už téměř dva roky sužuje svět.

Celá řada evropských zemí také přistupuje k opatřením. Z nové mutace mají strach především v Británii a Německu. „Naše bezprostřední obavy jsou škody, které toto rozhodnutí způsobí jak turistickému průmyslu, tak podnikům obou zemí,“ uvedla ministryně zahraničí Naledi Pandorová.

Jedním z řešení, o kterém je stále většina zemí přesvědčena jako o nejlepším, je očkování. V Jihoafrické republice ale mnoho lidí stále nesouhlasí. Jihoafrická vláda by chtěla vakcinaci urychlit, ale mezi lidmi panuje „apatie a nerozhodnost“, řekl Shabir Madhi, který v zemi vedl klinickou studii pro vakcíny firmy AstraZeneca.

Zdroj: Blesk, idnes.cz ct24.ceskatelevize.cz

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články