Rakouská očkovací loterie: Nechte se píchnout a vyhrajte auto nebo dům

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
lide s respiratory
Zdroj: Shutterstock

Nejen Česká republika bojuje s těmi, kteří se stále ještě nenechali očkovat. Zatímco u nás vláda zvažuje povinné očkování alespoň u některých skupin obyvatel, v jiných zemích mají své metody, jak přesvědčit lidi k očkování. Rakousko v současné době zavádí odměny za očkování.

A to ne jen tak ledajaké. V zemi totiž byla nedávno spuštěna takzvaná očkovací loterie, která slibuje těm, kteří se naočkují, že mohou vyhrát za jednu jedinou injekci hodnotné ceny. Mezi těmi je například auto nebo rodinný dům. Tato možnost by měla přimět velkou část lidí k očkování.

Loterii spustila Rakouská veřejnoprávní televize ORF. Do slosování se může zapojit každý, kdo už očkován je nebo to má do konce tohoto roku v plánu. Hlavní ceny jsou lákavé, celkově je do loterie zařazeno více než 1 000 odměn a mezi těmi nejnižšími jsou například fotoaparáty, mobilní telefony a další elektronika.

Výherce oznámí o Vánocích

Do slosování se mohou zapojit ti, kteří dostali již první, druhou nebo třetí dávku vakcíny. Nezáleží na tom, o kterou jde, důležité je, aby se jednalo o očkování schválené evropským regulátorem EMA. Vyhlášení proběhne 24. prosince ve speciálním pořadu.

Tím je relace s názvem Světlo ve tmě, která hned několika stovkám očkovaných udělá na Vánoce radost větším či menším dárkem. Třemi hlavními cenami jsou auto, rodinný dům a kuchyňská linka. Je jasné, že se touto loterií snaží Rakousko zajistit větší proočkovanost obyvatelstva.

Například toto pondělí bylo totiž rozdáno v Rakousku téměř 75 000 dávek očkování, většinu ale tvořila nová posilující dávka a celá řada lidí se stále nechce nechat očkovat. Proto se země snaží všemi možnými cestami k tomu obyvatele dotlačit.

Čtvrtý lockdown

Od pondělí tohoto týdne platí v Rakousku již čtvrtá celostátní uzávěra. Domov smí obyvatelé opouštět jen kvůli cestě do práce, do školy nebo na nákupy. Zavřely se restaurace, hotely a většina obchodů. Všechny akce s větším počtem účastníků se ruší.

Za poslední den zaznamenalo Rakousko téměř 10 000 nových případů lidí s koronavirem. To je sice méně než ve dnech předchozích, stále je to ale pro stát velká rána. S nemocí covid-19 se v rakouských nemocnicích léčí 3 145 nakažených a na JIP jich je o stovku více než před týdnem.

Za posledních 24 hodin v Rakousku zemřelo 72 lidí v souvislosti s touto nemocí. Bilance není o nic lepší ani v dalších zemích, u nás dnes přibylo 25 864 nakažených, což je nejvíce za celou dobu od počátku pandemie. Vláda proto zvažuje další a další opatření, mnoho jedinců je ale stále proti očkování.

Zdroj: idnes.cz, respekt.cz, stream.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články