Koronavirus ovlivnil i odbyt českých brambor a jablek. Zemědělci volají o pomoc, píše Agrární komora

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
sklizen brambor
Zdroj: Shutterstock

Zavření restaurací a jídelen komplikuje situaci mezi zemědělci, kteří nemají odbyt pro svoje produkty. Pěstitelé brambor se proto rozhodli uspořádat akci s názvem „výprodej ze dvora“ a prodávat zbylé brambory za nízké ceny.

Na facebooku Agrární komory se objevil příspěvek označený jako volání českých zemědělců o pomoc: „Ve čtyřech velkoskladech v Česku je možné nakoupit brambory za minimální cenu 3 až 4 korun za kilogram. Do těchto velkoskladů brambory běžně vozí i menší producenti. Je nutné počítat s tím, že brambory v pytlích jsou po 25 kilech,“ napsala Agrární komora.

Jmenovitě jde o sklady v Praze, Hradci Králové, Fryčovicích a Horní Cerekvi.

Velkoobchody tlačí cenu dolů, stěžují si zemědělci

Zhoršila se i výkupní cena ze strany supermarketů. Zatímco dříve platily za kilogram konzumních brambor přibližně čtyři až pět korun, letos brambory vykupují za dvě koruny.

I kvůli tomu se letos nebude tolik sázet. „My bychom rádi, kdyby se udržela plocha loňského roku, ale ty signály, které máme, tomu zatím nenasvědčují. Spíš vidíme pokles osázených ploch o jednotky procent,“ uvedl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Výpadek pravidelných odběratelů způsobil také nízký odbyt jablek

Podobná situace nastala i u prodejců jablek. V běžných letech mají ovocnáři podle AKCR v polovině dubna většinu produkce již vyprodanou, letos to však neplatí.

I tady situaci a prodej komplikují protiepidemická opatření, jak uvádí majitel sadu Richard Schwarz.

„Zbývá nám ještě tak sto tun, tedy asi čtvrtina loňské sklizně,“ uvedl. Podle něj se odbyt výrazně přibrzdil kvůli koronaviru už loni na podzim a po uzavření okresů od 1. března je to prý tragédie. Sady nikdy nezastavily každodenní prodej, ale lidé pro jablka jezdí jen zřídka.

Loňská úroda přitom byla vlivem mrazů poměrně nízká. „Jablek nebylo moc, ale pořád jsme byli daleko lacinější než supermarkety. Stále nabízíme sedm odrůd z dvaceti,“ řekl Schwarz. Aktuální cena za kilogram českých jablek se pohybuje od 8 do 25 korun.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články