Koušou a zapáchají. Odborníci varují před invazí slunéček asijských. V ČR se vyskytují především na Moravě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
slunecko vychodni
Zdroj: Shutterstock

Českou republiku trápí invaze berušek, odborně slunéček východních. Nejedná se o naše slunéčka sedmitečná, ale o druh, který se sem dostal z Asie. Tyto berušky jsou synantropní druh, což znamená, že žijí v přítomnosti člověka a mají z toho určitý prospěch.

Některá místa v České republice podle webu VTM doslova zčervenala a patří k nim především Morava. S příchodem chladného podzimu jsou lidská obydlí pro slunéčka východní místem, které jim může poskytnout ochranu před mrazy.

Proto se pokouší přesunout se do teplejších míst a mnoho lidí jich má plnou domácnost. Podle entomologa Oldřicha Nedvěda z Biologického centra ČR je především současné babí léto obdobím největších problémů. Lidé by proto měli mít okna spíše zavřená.

Koušou a páchnou

Na první pohled se možná vzhledově příliš od našich berušek neliší, přesto se ale dají rozeznat. Tento brouk má několik barevných variant. A to například červenou s černými tečkami, oranžovou s černými tečkami, černou s červenými tečkami, červenou bez teček nebo černou s oranžovými tečkami. Počet teček na krovkách je také velmi variabilní, uvádí server Jen ženy.

Oproti slunéčku sedmitečnému se varianta z Asie množí až třináctkrát rychleji. Kromě toho slunéčka východní koušou a v některých případech dovedou vyvolat u člověka silnou alergickou reakci. V případě ohrožení navíc vylučují nepříjemně páchnoucí tekutinu obsahující kyseliny.

Invaze těchto berušek byla v České republice pozorována poprvé v roce 2006. Každým rokem se ale situace horší a letos odborníci podle iDNES varují, aby lidé dodržovali preventivní opatření. Jsou jimi především zavřená okna a vytření vnějších rámů oken chlorovými přípravky.

Pokud se vám berušky do domu dostanou, je třeba se jich pro jejich rychlé množení co nejdříve zbavit. V tomto případě radí Česká televize použít proti nezvaným hostům smetáček a lopatku nebo vysavač.

Nejsou nebezpečná jen lidem

Slunéčka asijská hledají teplá místa. Pokud se nedostanou do lidského obydlí, mohou najít úkryt i na dalších místech, jako jsou zvířecí kožichy, ale také zvířecí tlama. Před podobnými případy se objevilo varování také na facebooku.

„OPĚT VARUJI!! V tomto období náletu asijských berušek kontrolujte svým psům tlamy a nedovolte jejich pozření. V ústech psa způsobí popálení kyselinou, kterou berušky produkují, a při pozření je možná otrava, pes je malátný, nežere, má světlejší dáseň, mlaská a v hubě tvoří pěnu, zvrací. Mám s tím osobní zkušenost,“ napsala žena, která jako odstrašující případ přiložila i fotku s psí tlamou plnou invazních brouků.

Zdroj: iDNES, VTM, Jen ženy, Česká televize, Facebook, Biologické centrum ČR

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články