Při tlačenici po skončení fotbalového zápasu v Indonésii zemřelo 125 lidí. Účastníci viní policii

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
indonesie obeti fotbalove tlacenice
Zdroj: Profimedia

Zápas mezi týmy Arema FC a jeho velkým rivalem Persebayou v Indonésii čekala po jeho skončení v sobotu večer dohra, která se nejspíše zapíše do sportovní historie jako jedna z největších fotbalových tragédií. Při tlačenici po skončení zápasu na hřišti zemřelo podle posledních informací 125 lidí.

Jak informoval zahraniční web Indian Express, po závěrečném hvizdu vtrhl na hřiště dav nespokojených fanoušků. Těm se nelíbil výsledek utkání, který skončil prohrou domácích. Policie, která se pokoušela fanoušky zahnat zpět na tribunu, vyvolala ale slzným plynem jen chaos.

Podle svědků policisté nejprve používali obušky a ranami rozhodně nešetřili. Nedařilo se jim ale uklidnit nespokojený dav, proti kterému se navíc začali bouřit fanoušci vítězného týmu. Přistoupili tak k použití slzného plynu a lidé na hřišti i na tribunách propadli panice.

Může za to policie

Původní zprávy podle BBC hovořily o dvou stovkách obětí. Později bylo potvrzeno zhruba 120 obětí, nakonec se čísla zastavila na 125 mrtvých. Mezi nimi jsou děti i zasahující policisté.

„Třicet čtyři lidí zemřelo na stadionu a zbytek podlehl zraněním v nemocnici,“ uvedl v prohlášení šéf místní policie podle webu Barrons. Řekl také, že použití slzného plynu bylo v situaci naprosto na místě. To si ale mnoho osob nemyslí.

Záběry z celé události se objevily i na twitteru, kde je vidět počínání policistů i panika, která proměnila konec zápasu v noční můru. Lidé, kteří byli přítomni, viní z celého neštěstí policii.

„Bylo to použití slzného plynu, co vyvolalo celou paniku. Policie udělala velkou chybu. Zastavte policejní násilí,“ napsal sdílející k příspěvku na sociální síti. Řada osob podle BBC doplnila, že policie už při použití obušků překročila veškeré hranice.

Udusili se

Příčinou smrti většiny osob na hřišti bylo udušení v tlačenici. Několik osob zemřelo také po ráně do hlavy nebo na zlomení vazu po pádu na tribunách. Indonéský prezident Joko Widodo vyzval fotbalovou asociaci, aby zastavila zápasy první ligy do doby, než se tragédie vyšetří.

Indonéský ministr sportu slíbil, že bude vše důkladně prošetřeno a že se ujistí, zda došlo ze strany policie k jakémukoli pochybení. Zároveň uvedl, že pro další zápasy se pokusí posílit bezpečnost na stadionech, aby k podobným situacím nedocházelo.

Událost otřásla nejen fotbalovou veřejností. K uctění obětí se tak například na nedělním večerním fotbalovém utkání mezi týmy Slavia Praha a Slovanem Liberec držela minuta ticha.

Zdroj: BBC, Barrons, Indian Express, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články