Rusové u nás sezonu NHL odstartovat mohou. Hašek to považuje za podraz ze strany NHL

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
hokejiste san jose sharks
Zdroj: Profimedia

Ještě včera se o jejich přítomnosti na říjnových zápasech v pražské O2 aréně spekulovalo, dnes je ale rozhodnuto. Hokejisté NHL týmů San Jose Sharks a Nashville Predators u nás hrát budou. Pro Seznam Zprávy to potvrdil poradce premiéra pro bezpečnost a náměstek ministra pro evropské záležitosti Tomáš Pojar.

Kvůli válce na Ukrajině hrozilo, že ruští hráči dvou velkých týmů u nás novou sezonu společně se svými týmy neodstartují. Podle slov ministra zahraničí Jana Lipavského totiž měli u nás původně nastoupit jen Rusové, kteří už měli víza z dřívější doby.

„Stále platí, že ruským hráčům by neměla být udělena víza na území schengenského prostoru. Pokud budou mít již platná víza, tak by měli být vpuštěni, ale vzhledem k probíhajícím jednáním může dojít v této věci ještě ke změnám,“ uvedl.

Není důvod je nevpustit

Slova Lipavského se dotkla některých českých hráčů, kteří začali v médiích za své spoluhráče orodovat. Objevil se mezi nimi například i Tomáš Hertl. „Stojíme za nimi, především za Barbiem. Minulou sezonu jsem vedle něj sehrál spoustu zápasů, je to skvělý kluk,“ řekl o jednom z ruských hokejistů.

Samotné týmy k situaci uvedly, že pokud nebudou do země vpuštěni někteří hokejisté, nedorazí nikdo. „Je to nelogické. Pojedeme všichni, nebo nikdo,“ uvedl manažer San Jose Mike Grier podle oficiálního webu hokejového San Jose.

Situace se nakonec obrátila a ruští hokejisté si u nás 7. a 8. října zahrají. „Jedná se o soukromou akci, víza mají, takže z pohledu státu není důvod je nevpustit. Národní bezpečnost jejich přítomnost rozhodně neohrožuje. A to ani nezmiňuji, že kromě schengenských víz mají dlouhodobá pracovní víza americká a žijí v USA,“ uvedl Pojar.

Hašek: Je to velký podraz

Jedním ze zastánců toho, aby na našem území ruští hokejisté nehráli, byl už od začátku bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. Ten dokonce na svém twitteru uvedl, že je jejich vpuštění k nám doslova reklamou na ruskou agresi.

Rozhodnutí, že u nás mohou nastoupit, se mu ani trochu nelíbí. „Samo si ponese následky,“ zdůraznil v rozhovoru pro iDNES. Dále uvedl, že celou situaci považuje za podraz od NHL.

NHL zná stanovisko našeho MZV. Pokud by sem přijeli ruští hráči na speciální víza vydaná v jiné zemi EU, považoval bych to od NHL za podraz vůči naší zemi a jejím občanům. Ministerstvo vnitra a cizinecká policie by podle toho museli – měli jednat,“ upozornil.

Na dotaz, zda bude zápasy kvůli nastoupení Rusů u nás sám nějak bojkotovat, odpověděl serveru iDNES: „Potěšilo by mě, kdyby slyšeli názor člověka, který nechce, aby tady hráli. Pokud sem budou vpuštěni a NHL přijede i s nimi, vysvětlím jim rád svůj pohled, aby pochopili, proč by tu startovat neměli.“

Zdroj: Přehledně24, Seznam Zprávy, iDNES, San Jose, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články