Ruští hokejisté NHL nová víza do ČR nedostanou. Zápasy v říjnu odstartují bez nich, to se nelíbí některým českým hráčům

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tomas hertl NHL
Zdroj: Profimedia

Ruští hokejisté hrající za San Jose Sharks a Nashville Predators nedostanou nová víza do Česka, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský. Hráči NHL, kteří mají víza platná, budou do Prahy vpuštěni a sezónu zahajovacím utkáním na začátku října mohou zahájit se svými týmy. S tímto rozhodnutím jsou ale nespokojeny dva tábory.

Tím prvním jsou lidé, kteří se vpuštěním ruských hokejistů do země nesouhlasí vůbec. Sankce proti Rusku omezují sportovce v mnoha ohledech a některým Čechům se nelíbí, že by u nás měli Rusové hrát. Na druhou stranu se ale objevily i názory, že by naopak měli dostat nová víza i Rusové, kteří je dosud nemají.

Těch se podle serveru iDNES zastávají například hokejisté Tomáš Hertl s Radimem Šimkem. Hokejisté NHL týmů podle nich nemají s válkou nic společného a nevidí důvod, proč by nemohli v zápasech na našem území nastoupit.

Všichni, nebo nikdo

Zahájení sezóny HNL proběhne v pražské O2 aréně 7. října, hrát se bude také o den později. Česká diplomacie minulý týden zaslala dopis, ve kterém upozornila, aby Rusové hrající za týmy San Jose Sharks a Nashville Predators do Česka necestovali. Odpovědi se podle Lipavského zatím nedočkala, píše server iRozhlas.

„Stále platí, že ruským hráčům by neměla být udělena víza na území schengenského prostoru. Pokud budou mít již platná víza, tak by měli být vpuštěni, ale vzhledem k probíhajícím jednáním může dojít v této věci ještě ke změnám,“ uvedl podle webu iDNES Lipavský.

Podle zahraničních médií by to mohlo mít ale následky. Manažer manažer San Jose Mike Grier totiž prohlásil, že pojedou buď všichni, nebo nikdo. Pokud tak nedostanou někteří hráči víza, nepojedou ani ti, kteří je mají.

„Naši hráči neudělali nic špatného. Válka se jich dotýká stejně jako ostatních, o to více, že jsou do ní zataženy jejich rodiny. To, že jsou ruské národnosti, ještě neznamená, že s válkou souhlasí. Je to nelogické. Pojedeme všichni, nebo nikdo,“ uvedl podle oficiálního webu hokejového San Jose.

Čeští hokejisté se jich zastávají, Hašek nesouhlasí

Tomáš Hertl a Radim Šimek by naopak ruské hokejisty v Praze viděli velmi rádi. Svých spoluhráčů se zastávají a proti rozhodnutí o nevydání víz protestují. „Stojíme za nimi, především za Barbiem. Minulou sezonu jsem vedle něj sehrál spoustu zápasů, je to skvělý kluk,“ uvedl pro stránky klubu Hertl s odkazem na ruského hokejistu Alexandra Barabanova.

Jinak to ale vidí bývalý brankář Dominik Hašek. Ten se nesouhlasně vyjádřil i na svém twitteru. „Minulý týden byl odeslán oficiální dopis vedení NHL. Není v zájmu ČR, aby ruští hráči vstoupili na naše území a odehráli zde 7. a 8. října zápasy. Ano, nechceme zde reklamu na ruskou agresi. Chráníme naše a našich spojenců životy v první řadě,“ uvedl.

„Reklama na ruskou agresi je podle mého názoru přehnané slovní spojení. Ruští hokejisté nemají s Putinovou válkou nic společného, naopak se jich nejspíš silně dotýká, že kvůli ní musí čelit různým omezením, zatímco se bojí o své blízké. Chápu, že je v rámci sankcí do Čech ministerstvo nepustí, ale zároveň je mi jich líto,“ říká pro Přehledně24 Adam, hokejový fanoušek z Prahy, který plánuje zápas navštívit.

Zdroj: iDNES, iRozhlas, San Jose Hockey, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články