Lipavský promluvil na shromáždění OSN. Organizace je podle něj válkou na Ukrajině silně ohrožena

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Lipavsky Jan
Zdroj: Profimedia

Český ministr zahraničí Jan Lipavský promluvil jako první zástupce České republiky po téměř třiceti letech na poli Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN). A servítky si rozhodně nebral. Principy organizace jsou podle něj ve značném ohrožení. Přirozeně tak narážel na agresi jednoho ze stálých členů Rady bezpečnosti — Rusko.

Naposledy vystoupil český zástupce na zasedání RB OSN v roce 1994. Jednalo se o velvyslance Karla Kovandu a Česká republika tehdy byla jedním z nestálých členů organizace.

Projev po téměř 30 letech

Čtvrteční vystoupení považuje jeho hlavní aktér za veliký úspěch. „To, že budu vystupovat v Radě bezpečnosti OSN, je velkým úspěchem české diplomacie pod mým vedením. V Radě bezpečnosti vystupuje český zástupce po třiceti letech od doby, kdy jsme byli členem,“ řekl Lipavský pro Českou televizi.

Podle přepisu projevu šéfa české diplomacie, který se objevil na webových stránkách ministerstva, byla stěžejním tématem celkem nepřekvapivě válka na Ukrajině. Především pak chování Ruska, které je jedním ze zákládajících členů OSN.

Chování Ruska je podle Lipavského neakceptovatelné

Lipavský hned na začátku uvedl, že si myslí, že je OSN ve vážném ohrožení, neboť není schopna reagovat ani na porušování její vlastní Charty.

„Pokud i nadále umožňujeme novou koloniální válku, nač tu tedy jsme? Proč vůbec udržujeme tuto Organizaci spojených národů při životě? Záleží nám na tom, anebo je nám to lhostejné?“ pokládal velmi závažné otázky Lipavský.

Podle jeho názoru Rusko mění podobu celého evropského kontinentu. Jeho chování negativně ovlivňuje globální ekonomiku a představuje nebezpečný precedent spočívající v nedodržování základních diplomatických i jiných pravidel.

Česká republika i nadále Ukrajinu podporuje

Dále také uvedl, že Rusko svou agresi neustále stupňuje. Jako příklad uvedl ostřelování záporožské jaderné elektrárny, ale také neustálé výhružky použitím jaderných zbraní právě ze strany Ruska.

Lipavský ve svém projevu dále upozornil na fakt, že Česká republika podporuje Ukrajinu v její snaze ochránit si svou územní celistvost.

„Česko plně podporuje suverenitu, jednotu a nezávislost Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích. Nikdy neuznáme nezákonnou anexi Krymu. Důrazně odsuzujeme nadcházející zmanipulovaná pseudoreferenda v některých částech ukrajinského území,“ vysvětlil český ministr zahraničí.

Na shromáždění kromě Jana Lipavského promluvila nová britská premiérka Liz Trussová. Ve středu měl zase před Radou bezpečnosti projev americký prezident Joe Biden, připomněly Novinky.

Zdroj: Ministerstvo zahraničí, Česká televize, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články