Krajský soud v Bratislavě zamítl Babišovu žalobu, že byl spolupracovníkem StB. Dle soudu žaluje špatnou instituci

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Žalobu podal bývalý premiér Andrej Babiš na slovenský Ústav paměti národa. Snažil se dosáhnout rozhodnutí, že ve spisech československé tajné policie StB je jako její agent s krycím jménem Bureš evidován neoprávněně. Bratislavský krajský soud ji zamítl s odůvodněním, že Babiš žaluje špatnou instituci.

Ústav paměti národa je slovenská veřejnoprávní instituce, která shromažďuje a zpracovává všechny druhy informací vztahující se na dobu nesvobody v letech 1939–1989 a zpřístupňuje dokumenty po bývalých bezpečnostních složkách státu. Sídlí v Bratislavě.

„Již tři soudy včetně Nejvyššího soudu SR rozhodly, že jsem byl neoprávněně evidován v seznamech StB. Podle informací advokáta tento soud vůbec neposuzoval, zda jsem neoprávněně evidován jako agent StB. Rozhodoval totiž jen o tom, koho mají osoby, které jsou neoprávněně evidovány, žalovat,“ uvedl pro ČTK Andrej Babiš.

O Bureše ale nešlo

Někteří politici na sociálních sítích zcela mylně uvádějí, že Babiš tak zůstává agentem. Například Jan Jakob na svém profilu píše: „U pojmu agent StB bude i nadále ve výkladovém slovníku fotka Andreje Babiše. Soud právě rozhodl, že zcela oprávněně. Jednou agent, vždycky agent. A vztekat se může, jak chce.“ O této skutečnosti ale soud na Slovensku vůbec nerozhodoval.

Žaloba nejbohatšího Čecha byla zamítnuta, protože podle soudců žaluje špatnou instituci. Jako subjekt, který může Babiš žalovat, určil soud s odkazem na předchozí rozsudky ministerstvo vnitra jako následníka socialistického a následně federativního ministerstva vnitra, uvádí slovenský web Pravda.

Spor se opět protáhne

„Celá léta to byl Ústav paměti národa a nyní nelogicky soud řekl, že všichni žalovali špatně a že to má být jiný subjekt. Budu se soudně bránit dál, protože pravda je na mojí straně, nikdy jsem s StB nespolupracoval, nic jsem nepodepsal, byl jsem evidován bez mého vědomí, a navíc jsem byl StB vyšetřován,“ dodal předseda hnutí ANO.

Andrej Babiš se k StB dle dokumentů přidal v roce 1980 nejdříve jako důvěrník, po dvou letech se stal agentem a dostal krycí jméno Bureš. Babiš ale tvrdí, že byl evidován bez svého vědomí a s československou tajnou policií nikdy nespolupracoval. Proti tomuto obvinění se u soudů brání již 10 let.

„Krajský soud napadený rozsudek změnil a žalobu zamítl. Ve smyslu závěru nálezu Ústavního soudu senát konstatoval, že žalovaný – ÚPN – není pasivně věcně legitimovaným subjektem. Proto žalobu zamítl. Podle senátu je tímto subjektem Slovenská republika v zastoupení ministerstva vnitra SR,“ shrnul rozsudek mluvčí Krajského soudu Bratislava Pavol Adamčiak.

Babiš se proti verdiktu, který si jako tradičně sám vyslechnout nepřijel, výrazně ohradil. Hodlá se bránit dál, protože věří, že pravda je na jeho straně.

Zdroj: Pravda, ČTK, Novinky, iRozhlas

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články