KSČM v sobotu svolala demonstraci. Dorazila předsedkyně strany i komunistický kandidát na prezidenta

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Skala KSCM
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V pražských ulicích se v sobotu opět demonstrovalo. Setkání lidí nespokojených se současnou vládou svolala tentokrát Komunistická strana Čech a Moravy. Jako už tradičně se na Václavském náměstí řešila energetická krize či válka na Ukrajině.

Lidé nespokojení s vládou Petra Fialy se sešli pod sochou svatého Václava v sobotu ve 14:00. Protest svolala pražská organizace KSČM. Na pódiu se tak objevovali především její členové.

Na pódiu promluvila Konečná i Skála

Nechyběl tak například komunistický kandidát na prezidenta Josef Skála či předsedkyně strany Kateřina Konečná. Ta se snímky z akce pochlubila i na svém facebookovém profilu, kde se pod snímky objevilo během krátké chvíle téměř 1 000 komentářů.

„Úžasné, děkujeme všem, co tam byli,“ napsala uživatelka Olga. „Já jsem tam nebyla, ale sledovala to a musím hodnotit, že to bylo super,“ napsala Václava. Objevily se ale také kritické hlasy, které hovořily o nízké účasti a také historii komunistické strany.

Počet účastníků není znám

Na údaji o počtu účastníků nepanuje příliš velká shoda. „Podle našich odhadů se demonstrace i přes nepřízeň počasí účastnilo 800–1000 lidí. Vyplývá to i z analýzy fotografií pořízených z pódia a video záznamů,“ řekl pro ČTK mediální zástupce KSČM Roman Roun.

Podle deníku Praha IN se ale pod svatým Václavem sešlo zhruba 400 účastníků, podle zpravodajského webu Náš region se mělo jednat jen o dvě stovky.

Většina řečníků se na pódiu vyjadřovala k energetické krizi, kterou podle nich vláda řeší příliš pomalu a příliš neefektivně. Mluvilo se také o válce na Ukrajině, kterou by chtěli zástupci KSČM okamžitě ukončit a místo války hledat mírové řešení.

Konečná chce vystavit vládě účet

„Doteď vláda vystavovala účty nám. A nyní všichni do jednoho máme jedinečnou příležitost jí vystavit příští týden účet. Těm stranám, se kterými nesouhlasíme,“ řekla podle Praha IN ve svém projevu Kateřina Konečná.

Účastníky demonstrace tak vyzvala, aby v následujících komunálních a senátních volbách nevolili vládní strany. Výzvy k demisi vlády se ozývaly v průběhu celé demonstrace.

Účastníci se po dvou hodinách rozešli. Podle webu ČTK přihlížející policie nemusela zasahovat a demonstrace se obešla bez jakéhokoliv incidentu.

Zdroj: ČTK, Praha IN, Facebook, Náš region

Autor: Markéta MladáSouvisející články