Kupka: Žebrat o plyn Kreml rozhodně nebudeme. Havlíček: Přiletěl jste z jiné planety?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
martin kupka
Zdroj: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia

SPD je stále toho názoru, že by Česká republika měla nakupovat plyn z Ruska, jinak se dočkáme krize. Těmto radám se ale v televizní debatě na CNN Prima NEWS podivoval ministr dopravy Martin Kupka. Podle jeho slov by šlo o žebrání, které nemá Česká republika zapotřebí.

„V době hrůz na Ukrajině chce někdo chodit prosit se sežmoulanou čepicí ke dveřím Kremlu?“ ptal se v předvolební superdebatě. „Volat teď, abychom se připoutali k Rusku, když vidíme, co se děje na Ukrajině, vidíme obrázky masových hrobů v Izjumu…,“ dodal.

Česká vláda pomáhá rozumně

Kupka se v pořadu nechal slyšet, že česká vláda pomáhá lidem rozumně. Zastropování cen bylo podle jeho slov to nejlepší, co se dalo dělat. Problém je podle politiků ale v tom, že přišlo pozdě a navíc s vyššími stropy, než se čekalo. Proti jeho slovům se postavil Radim Fiala z SPD.

„Zastropování cen energií dává lidem pro příští rok jasnou zprávu jistoty, že nebudou platit násobky toho, co v minulém roce. Rozebíhá se další informační kampaň. Je mnohem více potřeba informovat a rozlišovat,“ řekl Kupka.

Dodal, že návrhy opozičních hnutí ANO a SPD by vedly pouze ke krizi a nic by nevyřešily. „Bohužel vidím od řady opozičních politiků, že vykládají, že nás zima zničí. Neustále vystupují, že všichni zmrzneme. To je, jako kdybychom my během covidu říkali, že všichni umřeme,“ kroutil v debatě hlavou šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Poradíme, jak šetřit

Premiér Petr Fiala v nedělním mimořádném projevu prohlásil, že ačkoli se Češi nemusí bát nedostatku plynu, měli by energiemi šetřit. Zástupci kabinetu se pak v přímém přenosu pokusili poradit lidem, jak se dá šetřit, některé jejich rady byli ale podle opozice až komické.

„Pračka standardním používáním spotřebuje 15 tisíc korun. Snažím se prát na 40 cyklů. Mám elektřinu a plynem topím přes centrální kotel v pronájmu. Termostat mám mezi 18 a 20 stupni,“ řekl Bartoš.

„Doma jsme snížili termostat přes den na 20 stupňů a v noci na 19 stupňů. Zvažuji další kroky. Správnější je nárazové větrání než nechat na malou mezeru otevřená okna. Myčku a pračku máme pouštět jenom, když je to nezbytně nutné,“ přidal se Kupka.

„Nechci dávat hraběcí rady, jak Havlíček geniálně šetří. Snažíme se chovat tak, abychom neplýtvali. Takhle jsme vychovávali děti dávno předtím, než stouply ceny energií. Abychom se ve vodě necachtali zbytečně 20 minut,“ uvedl pro změnu místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček.

Ten ale naopak Kupkovi na jeho názor, že česká vláda dělá pro lidi maximum, odpověděl: „Vy jste přiletěl z jiné planety?“ Ačkoli sám si je vědom toho, že Češi by měli více šetřit, vláda by podle jeho slov rozhodně měla udělat více a hlavně reagovat pohotověji.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články