Lékaře stíhají za smrt dítěte, které snědlo syrové fazole. Může za to jediné špatné rozhodnutí

od Raina Tomanová
< 1 minuta čtení
nemocnice Domazlice
Zdroj: Petr Eret / MAFRA / Profimedia

Obžaloba na jednoho z lékařů Domažlické nemocnice padla od státního zastupitelství pro usmrcení z nedbalosti. Lékař je podle něj odpovědný za smrt malého dítěte, které spolykalo syrové fazole.

Doktor měl zvolit špatný postup poté, co dítě přijelo do nemocnice v Domažlicích. Žaludek mu vypláchnul solným roztokem.

Případ se stal již v březnu roku 2020

„Mohu potvrdit, že jsme ze spáchání zločinu usmrcení z nedbalosti obvinili osmašedesátiletého muže,“ řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová pro Mladou frontu Dnes.

U soudu už leží na lékaře obžaloba. Šéf Okresního státního zastupitelství Josef Vojta se k případu ale dále vyjadřovat nechce, vzhledem k věku poškozeného dítěte.

Loni v březnu snědl šestnáctiměsíční chlapec podle vyšetřovatelů minimálně deset fazolí v syrovém stavu. Posléze ho rodiče dovezli do Domažlické nemocnice.

Tam mu lékař vypláchnul žaludek solným roztokem, dítě ale po několika hodinách zemřelo. Znalci nakonec vyhodnotili lékařův postup jako nesprávný.

Chlapec se měl rychle dostat na specializované pracoviště

Podle serveru Novinky.cz mělo dítě zemřít na následky dehydratace mozkových buněk. Tu mohl způsobit právě hypertonický roztok, který lékař použil na výplach žaludku dítěte.

Chlapec měl být co nejrychleji převezen ke gastroskopii, aby došlo k odstranění fazolí, které jsou v tomto případě považovány za cizí tělesa v žaludku.

Fazole jsou zasyrova jedovaté. Obsahují toxickou látku fytohemaglutin. Ten způsobuje žaludeční problémy, které mohou vést až k otravě střev. Aby dospělému člověku bylo špatně, stačí jich zkonzumovat pět.

Pro malé dětské tělíčko je větší množství o to nebezpečnější. Lékaři, který chlapce ošetřoval, hrozí za smrt z nedbalosti trest na jeden až šest let.

Autor: Raina TomanováSouvisející články