Letenská pláň v Praze se do 24. července promění v muzeum zničené ruské techniky. Výstava budí u obyvatel České republiky rozpaky

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ruska znicena technika
Zdroj: Martin Přibyl / CNC / Profimedia

Od pondělí 11. července mohou lidé na Letenské pláni v Praze navštívit výstavu zničené techniky ozbrojených sil Ruské federace. O chystané výstavě informoval v neděli končící ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Výstava by měla trvat 13 dní a zájemci se tak mohou na Letenskou pláň vydat až do 24. července.

Výstavu pořádá ukrajinské ministerstvo vnitra

Výstava byla zahájena v 18:45 a promluvil zde například ministr vnitra Vít Rakušan, primátor Zdeněk Hřib či starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Ukrajinská ambasáda se i touto cestou snaží po celé Evropě udržet zájem lidí o obranu Ukrajiny,“ uvedl poslední zmíněný na svém facebooku.

Událost můžete sledovat také na facebookových stránkách.

Po ukončení výstavy bude veškerá technika převezena zpět na Ukrajinu. Podobná výstava se již konala v Kyjevě a ve Varšavě.

Cílem výstavy má být dle ukrajinského velvyslance ukázat, že Rusy lze porazit. Její součástí bude například ruský tank T-90, protitankový komplet Šturm nebo protiletadlový systém Buk.

Pořadatelem výstavy je Ministerstvo vnitra Ukrajiny ve spolupráci s Ministerstvem obrany Ukrajiny, městskou částí Praha 7, Velvyslanectvím Ukrajiny ČR a Pamětí národa.

Reakce jsou rozporuplné

Česká republika patří, co se dodávky zbraní týče, k nejaktivnějším zemím. Ne všichni občané Česka s tím však souhlasí. Server iDNES například k článku o výstavě připojil anketu, zda se lidé přijdou na výstavu podívat. Téměř tři čtvrtiny dotazovaných odpověděli, že ne.

Že jsou názory na situaci na Ukrajině a s ní spojené akce různé, ukazuje i debata, která vypukla pod příspěvkem České televize na facebooku.

„Včera článek jak nemůžou přivézt obilí, ale tahle výstava dojela v pohodě…,“ reagoval například přispěvovatel Honzík N.

Jiní poukazovali na skutečnost, že výstava musela stát nemalé peníze a že stát na toto má, zatímco mnoho lidí v zemi se propadá do chudoby a vláda říká, jak je třeba šetřit.

„Tak na podporu mladých rodin, na boj proti zdražování a podporu občanů mají času dost, stejně tak slyšíme jen, střední třída to nějak zvládne. (…) Ale dělat výstavu o válce, co ještě probíhá, a na to tahat sem vraky z Ukrajiny prostor mají? Nebylo by snazší a levnější nám do toho obličeje jenom plivnout? Bez nějakých kravin!“ napsal jeden z dalších naštvaných příspěvků Honza P.

Jakou bude mít výstava úspěšnost v návštěvnosti, ukáže čas, ale již nyní je zřejmé, že se stane dalším trnem v oku již tak naštvaných Čechů.

Zdroj: Deník, Pražská drbna, iDNES, Twitter, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články