Zelenskyj odvolal několik velvyslanců. Je mezi nimi i ten působící v České republice

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Perebyjnis Fiala
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ukrajina odvolala z několika ambasád své velvyslance. V sobotu o tom informovalo ČTK s odkazem na ukrajinskou tiskovou agenturu Ukrinform. Situace se týká i ukrajinského ambasadora v Čechách — Jevhena Perebyjnise. Podle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského se jedná o běžný postup.

Svůj odchod začali v těchto dnech připravovat ukrajinští velvyslanci pěti zemí. A to na příkaz ukrajinského prezidenta Zelenského. Alespoň to vyplývá z dekretů, které byly zveřejněny na oficiálních webových stránkách země.

Svůj odchod potvrdil Deníku N český velvyslanec Jevhen Perebyjnis. „Jsem tady pět a půl roku. Normálně mise trvá čtyři roky. To je jediný důvod. Vracím se na Ukrajinu,“ řekl deníku. To potvrdila ČTK i mluvčí ukrajinského velvyslanectví v Praze Tetiana Okopna.

Podle Ukrajiny jde o klasický postup

„Jedná se o velvyslance, kteří již odsloužili čtyři roky, a jak je v diplomacii zvykem, nyní proběhne jejich výměna,“ vysvětlila zpravodajskému webu.

Žádné jiné důvody neuvedl ani Zelenskyj, který výměnu komentoval ve svém pravidelném videu. „Dnes jsem podepsal dekrety o odvolání některých velvyslanců Ukrajiny. Tato otázka rotace je běžnou součástí diplomatické praxe,“ uvedl podle deníku iDNES ve videoposelství.

Jeho práci ocenil Lipavský i Fiala

Na odchod Perebyjnise zareagoval jak ministr zahraničí Jan Lipavský, tak český premiér Petr Fiala, přičemž oba ocenili velvyslancovu dosavadní práci.

„Rozhodnutí prezidenta Zelenského odvolat Perebyjnise respektuji. Pana velvyslance jsem poznal jako skvělého diplomata a statečného muže, který toho pro svou zemi v Česku udělal maximum,“ napsal na svůj twitter vedoucí české diplomacie.

Kufry balí i v Německu či Maďarsku

„Bylo pro mě ctí spolupracovat s ukrajinským velvyslancem Perebyjnisem. Oceňuji, jak hluboký a vřelý vztah měl k České republice. Přeji mu do budoucna mnoho štěstí a vše dobré,“ řekl deníku iDNES český předseda vlády.

Kromě českého velvyslance končí také Andrij Melnyk na ambasádě v Německu, Ljubov Nepopová, která byla v Maďarsku, Vjačeslav Jacjuk z Norska a Igor Policha, který byl ambasadorem pro Indii, Maledivy, Nepál, Srí Lanku a Bangladéš.

Zdroj: ČTK, Deník N, iDNES, Twitter, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články