Ukrajinský generální štáb stáhl po jednom dni nařízení zakazující mužům opustit místo trvalého pobytu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina vojaci
Zdroj: Profimedia

Generální štáb ukrajinské armády ve středu rozhodl o zrušení nařízení, které bylo schváleno v úterý. Jednalo se o zákaz mužům mezi 18 a 60 lety opouštět místo svého bydliště bez potřebného povolení. Ačkoli bylo nařízení pouze jeden den staré, snesla se na něj vlna kritiky a bylo následně zrušeno.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, který je také velitelem ozbrojených sil, podle ČTK uvedl, že neměl o nařízení žádné informace. Vůbec o něm netušil, následně pak požádal armádu, aby podobná rozhodnutí bez jeho vědomí nedělala.

V úterý se přitom generální štáb se zavedením nařízení odvolal na rok 1992, ve kterém jeden ze zákonů stejné jednání předpokládal při vyhlášení válečného stavu. Ten na Ukrajině platí od začátku ruské invaze do země.

Upřesnění nařízení

Ukrajinská armáda nejprve požadovala, aby všichni muži ve věku od 18 do 60 let zůstali v místech svého trvalého bydliště. Později bylo nařízení upraveno s tím, že je této skupině osob zakázán pouze přejezd přes hranice jednotlivých ukrajinských oblastí.

Nyní vedení armády tvrdí, že šlo pouze o interní dokument armády, který nijak neměl omezovat civilní obyvatelstvo. Na sociální síti Telegram se vrchní zástupci omluvili, že zveřejnění dokumentu způsobilo paniku, protože si ho lidé chybně vyložili.

Nakonec byl dokument úplně stažen a vrácen k přepracování, jelikož ho začaly na sociálních sítích kritizovat stovky osob. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu nicméně platí zákaz mužům ve věku od 18 do 60 let vycestovat za hranice země.

Kritika Zelenského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jednání vrchních zástupců armády zkritizoval s tím, že došlo ke zveřejnění dokumentu bez jeho vědomí. Právě on se také výrazně podílel na tom, aby bylo nařízení staženo a celá věc se uvedla do pořádku.

„Vidím, že ve společnosti panuje nepochopení, a dokonce i rozhořčení. Nařídil jsem ministru obrany, náčelníkovi generálního štábu a vrchnímu veliteli ozbrojených sil Ukrajiny, aby mně během pravidelného zasedání generálního štábu podali zprávu o všech podrobnostech,“ uvedl Zelenskyj v úterý.

„Žádám generální štáb, aby napříště taková rozhodnutí nepřijímal beze mě,“ dodal. Slíbil, že se bude celou věcí zabývat osobně a dohlédne na to, aby už k podobnému problému a nedorozumění nikdy nedošlo. Neshody mezi armádou a prezidentem nicméně Ukrajince v ohledu jejich bezpečí mírně znejistily.

Zdroj: Novinky, ČTK, iRozhlas, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články