Novým velitelem české armády je Karel Řehka. Funkci mu symbolicky předal předchůdce Aleš Opata v Den ozbrojených sil

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Armada CR
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Na pražském Vítkově ve čtvrtek 30. června oslavili vojáci Den ozbrojených sil. Při této příležitosti zde proběhl slavnostní nástup, během kterého náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata předal funkci svému nástupci generálmajoru Karlu Řehkovi. Při této příležitosti k armádě promluvila česká ministryně obrany Jana Černochová.

V rámci ceremonie převzal dále funkci náčelníka Vojenské policie plukovník Otakar Foltýn, který ji převzal od Miroslava Murčeka.

Den ozbrojených sil má dlouhou tradici

Den ozbrojených sil slaví česká armáda od roku 2002. Jedná se o připomínku přísahy věrnosti československých legionářů dne 30. června 1918. Tento den je tak považován za vznik československé armády.

„Den ozbrojených sil je jedním z nejvýznamnějších armádních svátků. Ve stínu války na Ukrajině je všem jasné, že armáda není černá díra na peníze, ale pojistka pro přežití našeho národa, naší svobody a našeho způsobu života, na který jsme posledních třicet let přivykli,“ vyzdvihla důležitost armády Černochová ve svém projevu.

S ceremoniálem byly spojeny doprovodné akce, jako například položení věnce a uctění padlých vojáků nebo prolet stíhaček, které kouřem vytvořily trikoloru. Právě tento prolet vyděsil některé občany pražského Žižkova, kteří se na facebooku ptali, co se děje.

Velení se předává ve složité době

Nový náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka vedl v mezidobí, kdy nepůsobil v armádě, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Dříve pak působil například jako velitel speciálních sil v Prostějově, působil na zahraničních misích na Balkáně či v Afgánistánu a také ve velitelských strukturách v NATO.

Do funkce jej navrhla Jana Černochová a volbu schválil prezident Miloš Zeman, který Řehku povýšil do hodnosti generálmajora. Prezident sám povýšení navrhl s tím, že jinak „jednohvězdičkový generál bude velet tří- a čtyřhvězdičkovým generálům“.

„Potřebujeme silnou armádu. Po ruském barbarském útoku na Ukrajinu to vědí nejen ti, kteří se zajímají o obranu a bezpečnost, ale troufnu si říct, že už o tom nepochybuje vůbec nikdo. A to nejen v Česku, ale v celém západním světě,“ uvedla ve svém projevu ministryně.

Dodala také, že je Řehka „zkušený velitel a bojovník a dokáže vybudovat armádu pro 21. století“.

Její slova potvrdil i Řehka ve svém projevu. „Jsem hluboce přesvědčen, že armáda je od toho, aby bojovala, a pokud nebojuje, má se na boj připravovat. To je hlavní role armády a jediná role, ve které je armáda nezastupitelná,“ řekl v projevu.

Řehka se chce dle svých slov zaměřit na modernizaci armády, aby byla připravena na současnou podobu války. Válka totiž dnes neprobíhá jen na zemi, ve vodě a ve vzduchu „ale také v kybernetické doméně, v informačním prostředí, elektromagnetickém spektru a ve vesmíru“.

Jak již bylo zmíněno, proběhlo během ceremonie ještě předání funkce náčelníka Vojenské policie. Tuto funkci převzal Otakar Foltýn od současného náčelníka Miroslava Murčeka.

Zdroje: Armáda CŘ, ČTK, Novinky, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články