Letošní Animefest v Brně navštívilo přes 11 tisíc lidí. Požitek z akce ale kazili účastníci Majálesu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Animefest2023
Zdroj: Archiv redakce Přehledně24

Na brněnském výstavišti od pátku do neděle probíhal již 18. ročník festivalu Animefest. Jedná se o největší akci svého druhu u nás, která od roku 2004 každoročně láká příznivce japonské kultury. Letošní ročník navštívilo více než 11 500 osob.

Animefest je největší český festival japonské kultury. Začínal v roce 2004 jako akce pro podporu moderní japonské kultury, postupně se ale rozrostl. Festival každoročně láká příznivce japonských seriálů (anime) či komiksů (mangy).

Kromě tisíců osob v kostýmech, takzvaných cosplayích, které reprezentují postavy ze seriálů, filmů či videoher, návštěvníci mohli letos ochutnat také typická japonská jídla, nakoupit suvenýry spojené s Japonskem či s oblíbenými seriály, ale také si poslechnout řadu přednášek týkajících se tamní kultury.

Hosté ze zahraničí

Letošní ročník byl velmi bohatý na zahraniční hosty. Na Animefest zavítal  například Tecuró Šimaguči, který se proslavil jako choreograf bojových scén filmu Kill Bill. Šimaguči vystoupil se svým samurajským souborem Kamui.

Dalším významným hostem byla zpěvačka Mika Kobajaši, která kromě vlastních alb a vystoupení spolupracuje také na hudební stránce různých anime. Animefest 2023 byl bohatý také na stánky s jídlem, lidé tak mohli ochutnat mnoho asijských pochutin.

„Jídlo je tu letos skvělé, osobně mi chutnal zatím nejvíc Naruto ramen. Vynikající jsou ale i churros nebo corn dogy,“ říká jedna z účastnic festivalu.

„Jídlostánky tuhle akci neuvěřitelně vylepšily. Za to opravdu největší palec hore,“ přidává se na sociální síti se svým názorem paní Renata.

„Na Animefestu jsem letos už poněkolikáté. Ze všeho nejvíc si užívám focení s cosplayery, v plánu ale máme také několik přednášek. Festival je skvělý jako každý rok, to je také důvod, proč se sem vždy ráda vracím,“ svěřil se v pátek pro Přehledně24 další návštěvník.

Po boku Majálesu

Animefest letos v Brně na výstavišti zabral pavilony A1, A2 a E. Společně s festivalem japonské kultury proběhl v místě ještě StarFest a Brněnský Majáles.

Zatímco účastníky Animefestu organizátoři podle tiskové zprávy pochválili za dodržování pravidel celého areálu, na druhé dvě akce se objevila kritika. Týkala se především pohazování odpadků mimo popelnice, ale také hrubého chování.

„Nejvíc vtipní byli účastníci Majálesu, kteří se nám smáli a nadávali do magorů, mezitím se oni na jejich akci jen opíjeli, byli agresivní a rvali se. Přitom na Animefestu byla moc příjemná energie, nezaznamenala jsem nikde žádné hroty nebo nelegální činnost. A pak kdo z nás jsou magoři,“ vyjádřila se k situaci na facebooku uživatelka Tereza.

„Účastníci Majálesu se chovali jak čuňata, odpadky byly až na tramvajovou zastávku. Taky to dost rušilo přednášky v módním koutku,“ postěžovala si paní Lenka. S výjimkou této situace byl ale letošní Animefest velmi úspěšným a i podle ohlasů na sociálních sítích se akce podařila.

„Program byl skvělý, jídlo bylo moc dobré a rozhodně bylo z čeho vybírat. Cosplayerům skládám poklonu za nádherné cosplaye, nevěděla jsem, na co se dívat dříve,“ hodnotí akci například uživatelka Laflinka. Další Animefest je již teď naplánován na 17. až 19. května 2024.

Zdroj: Přehledně24, Tisková zpráva Animefest, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články