Letošní Zlatá Pecka bude ve znamení W. A. Mozarta. Hudební festival Dagmar Peckové začíná 21. srpna

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
dagmar_peckova
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Šestý ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka začne již tuto neděli v Chrudimi. Hlavní náplní letošního ročníku festivalu bude hudba Wolfganga Amadea Mozarta v podání samotné Dagmar Peckové a jejích hostů. Festival se uskuteční od neděle 21. srpna do pondělí 29. srpna.

Letošní ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka zahájí v neděli 21. srpna mše svatá a následně koncert Mozartovy duchovní tvorby v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi. Úvodní mši bude celebrovat od 11.00 prof. PhDr. Tomáš Petráček, Ph.D., Th.D. Nedělní večer bude patřit promítání oscarového filmu režiséra Miloše Formana Amadeus.

„Festival Zlatá Pecka je tu od roku 2017 pro vás, vážení posluchači. Aby v malebných zákoutích zahrad, divadla a nádherného Fibichova sálu královského věnného města Chrudim rozechvěl vaše duše a nechal vás unášet a nacházet se v příbězích, tónech a barvách všeho umění,“ píše Dagmar Pecková na webu události.

Peckovou zná celý svět

Dagmar Pecková je česká operní pěvkyně, mezzosopranistka světové úrovně původem z Chrudimi. Je nositelka ceny Thálie za rok 2000 za roli Carmen ve stejnojmenné opeře, a dále držitelka nejvyššího krajského vyznamenání Ceny za zásluhy o Pardubický kraj.

Představila se na nejprestižnějších světových operních a koncertních scénách, nahrála mnoho uznávaných desek a momentálně se aktivně věnuje koncertní činnosti a dalším aktivitám, uvádí diva na svých stránkách.

Mnoho mladých hvězd

Rezidenčním umělcem 6. ročníku hudebního festivalu Zlatá Pecka je mladý tenorista Daniel Matoušek. Výrazný mladý umělec na české operní scéně pravidelně hostuje v Národním divadle v Praze, Státní opeře Praha, Národním divadle Brno a na dalších operních scénách České republiky.

Letošním hostem bude všestranná koncertní zpěvačka Karolína Cingrošová: „Jsem moc ráda, že si mě letos Dagmar Pecková a její organizační tým vybrali a že vystoupím na zahajovací mši, kde se zhostím sopránového partu v Mozartově Spatzen-Messe. Velice se na tuhle příležitost těším,“ uvedla pěvkyně exkluzivně pro Přehledně24.

„Na Zlaté Pecce je vždy skvělá atmosféra, potkávají se zde skvělí umělci a moji kolegové a hlavně se tu snoubí skvělá hudba s dobrými a zajímavými nápady, co se dramaturgie týče. To vše si myslím skvěle vystihuje právě Dášu a jejího nápaditého a originálního ducha,“ dodala Cingrošová, která se s Dagmar Peckovou zná již dlouhá léta.

Letošní ročník se řídí mottem: „Láska, láska, láska, ta je duší génia” Wolfganga Amadea Mozarta

Během festivalu se můžete těšit na koncert nejkrásnějších árií a scén z Mozartových oper, taktovky se ujme dirigent Jiří Rožeň. Dagmar Pecková se aktivně věnuje objevování mladých nadějných talentů, proto je mnoho koncertů věnováno právě jim.

Poslední dva festivalové dny, tedy 28. a 29. srpna v podvečer, uzavře činoherní představení Petera Shaffera AMADEUS a procházka známou operou Jana Jiráně CARMEN Y CARMEN v hlavní roli s Dagmar Peckovou.

Zdroj: Zlatá Pecka, Facebook, Dagmar Pecková, Přehledně24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články