Lidovec Jurečka: Pracoval jsi pro komunisty, sáhneme ti na důchod. KSČM mu poslala jasný vzkaz

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Profimedia

Lidovci mají zvláštní návrh vůči členům bývalých vlád, exposlancům, členům nebo zaměstnancům ÚV KSČ, tajné policie StB, zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA či zpravodajských jednotek Pohraniční stráže, kteří vykonávali funkci v období od 25. února 1948 do 9. prosince 1989.

Lidovci totiž chtějí všem vyjmenovaným sáhnout na důchody, a to tak, aby byly nižší, než jsou nyní. S největší pravděpodobností se inspirovali od našich sousedů. Na Slovensku podobný zákon nedávno odhlasovali.

Inspirovali se Slovenskem

Na Slovensku totiž představitelům komunistického režimu či pracovníkům z některých bezpečnostních složek odebrali nezasloužené výhody, které pevně ukotvila tamní vláda v zákoně o tom pojednávajícím.

U nás se tomuto tématu někteří také chtějí věnovat. „My jako KDU-ČSL jsme k tomuto tisku připravili celou řadu pozměňovacích návrhů, ale já tady dnes chci zmínit jeden pro nás důležitý,“ řekl na tiskové konferenci ve Sněmovně Jurečka.

Podobně se vyjádřil předtím na svém twitteru.

Politik by chtěl výše zmíněné přidat k vládnímu návrhu na zvýšení důchodů nad rámec inflace.

KSČM už na to samozřejmě reagovala. Proti návrhu se jasně ohradil Jiří Dolejš nebo lídryně kandidátky ve Zlínském kraji Marie Pěnčíková.

S informacemi o tom, kdo má mít zkrácený důchod, by měl podle Jurečky pomoci například Ústav pro studium totalitních režimů. Počítá s tím, že doba odpracovaná pro komunistický režim by se neměla započítávat do celkového důchodu.

Vyšší důchody pro všechny

Téma důchody a jejich navyšování je aktuálně jedno ze žhavých témat. Příští rok by se měly důchody zvýšit průměrně o 458 korun, vláda by je chtěla navýšit o dalších 300 korun.

Do toho samého zákona by ještě opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) chtěla prosadit navyšující bonus ve výši 500 korun měsíčně pro maminky za vychované děti. S jejich návrhem ale nesouhlasí ministryně financí Alena Schillerová.

Zdroj: ČTK, twitter Mariana Jurečky, facebook KSČM

Autor: Ivan GlaserSouvisející články