Lobbista Janoušek jde opět do vězení. Neuvěříte, co všechno u soudu zkoušel

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
roman janousek
Zdroj: Profimedia

Roman Janoušek se má vrátit do vězení, tak zní rozsudek Vrchního soudu v Olomouci s lobbistou Romanem Janouškem. Ten své rozhodnutí zdůvodnil několika jasnými fakty, které nikdo asi nečekal. O případu informuje Česká televize.

Podle mluvčího soudu Stanislava Cika není možné se v případu jakkoliv odvolat. „Vrchní soud v Olomouci zamítl návrh odsouzeného na další přerušení zbytku výkonu trestu,“ uvedl Cik. Lobbista si odseděl zatím čtvrtinu z celkového trestu 4,5 roku.

„Soud přihlédl k veřejnému zájmu na tom, aby si odsouzený spravedlivě odpykal uložený trest, a dále ke skutečnosti, že odsouzený sám měl zásadní podíl také na vzniku těžké nemoci, kterou trpí, jednotlivá zranění si způsobil sám a zdravotní stav si měl zhoršit také nadměrným požíváním alkoholu a dalších návykových látek, přesto provozoval další sportovní činnost, při níž se dále poranil,“ sdělil Cik.

Chování lobbisty na svobodě je zvláštní

Mluvčí soudu zmínil i jeho chování na svobodě, podle kterého není zřejmé, že by byl jakkoliv nemocný. „Dokladovanými potížemi buď netrpěl, nebo je ignoroval. I z pohledu rizika infekce virem covid-19 je ze způsobu života odsouzeného zřejmé, že pobyt ve věznici v uzavřeném prostředí, kde doposud vykonal přibližně čtvrtinu uloženého trestu, není rizikovější,“ zdůraznil.

„Žádná forma řádného opravného prostředku proti tomuto usnesení není přípustná. Odsouzený může podat ústavní stížnost,“ doplnil Cik. Vrchní soud v Olomouci rozhodl o návratu odsouzeného Janouška do vězení s tím, že není nic, co by mu ve výkonu trestu mělo bránit. Vyplývá to z usnesení z minulého týdne.

Část trestu mu byla ale snížena. „Krajský soud v Brně na konci dubna prodloužil Janouškovi o další dva roky přerušení výkonu trestu, a to ze zdravotních důvodů. Proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost, které nyní soud vyhověl,“ píše ČT.

Do vězení šel kvůli autonehodě

Janoušek šel do vězení z důvodu ujetí od nehody, při které srazil ženu. Ze zdravotních důvodů mu byl výkon trestu již několikrát odsunut, naposledy loni na jaře. Zatím si tak odseděl zhruba rok a čtvrt.

„Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a Janouška tak zabít,“ informuje ČTK.

Zatímco měl přerušený výkon trestu, ho soudem nařízené sledování zastihlo, jak si užívá na plovárně, na jízdě na kole či se kulturně vzdělává v galerii. Seznam Zprávy dokonce uveřejnily fotografie z let 2019 a 2020, kde bez jakékoliv hole Janoušek chodí po alpských horách.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články