Lobbista Janoušek se vyhne vězení. Mohl by se nakazit koronavirem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Janousek Roman
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Lobbista Roman Janoušek se do vězení opět nevrátí. Vyplývá to z rozsudku, který ve středu vynesl Krajský soud v Brně. Jeho kopii získala redakce iROZHLAS.cz. Je v něm mimo jiné uvedeno, že Janouškův stále se zhoršující stav by mohl mít ve vězení fatální průběh. Státní zástupce však na rozsudek podal stížnost. Kauzu bude projednávat ještě Vrchní soud v Olomouci.

Vlivný lobbista měl do vězení opět nastoupit letos v dubnu. 30. března však požádal brněnský soud o odložení nástupu. Jako důkaz poskytl čtyři lékařské zprávy, například z neurologie či ortopedie. Ty měly podle něj dokázat jeho špatný zdravotní stav, který se nelepší, a ve vězení by se mohl dokonce rapidně zhoršit.

Poškození mozku, epilepsie i problém s ploténkami

„Z lékařských zpráv je zřejmé, že odsouzený má významně postiženu centrální nervovou soustavu, jeho onemocnění je nevyléčitelné a kdykoliv může mít fatální průběh. Jeho klinický stav se neustále zhoršuje a případné neurochirurgické řešení obtíží je v zásadě vyloučeno, neboť hrozí velmi vysoké riziko jeho smrti,“ vysvětluje v rozsudku soudkyně.

Podle lékařů vyžaduje zdravotní stav Janouška nepřetržitý dozor poučené osoby. Dokonce je v jedné lékařské zprávě uvedeno, že existuje riziko poškození mozku, které by mohla způsobit uvolněná ploténka. Lékař uvádí, že pacient ve venkovním prostředí musí nosit helmu.

Janoušek soudu poskytl zprávy z Ústřední vojenské nemocnice v Praze datované 4. března a 25. března 2021. Ty také  poukazují na nebezpečí nakažení se koronavirem. To by podle lékařů představovalo pro Janouška velké riziko. Z lékařských zpráv také mimo jiné vyplývá, že odsouzený trpí opakovanými epileptickými záchvaty.

Což také soudkyně při rozhodování zohlednila. „Při jednom z posledních epileptických záchvatů dne 6. prosince 2020 utrpěl odsouzený zlomeninu hlavice kyčelního kloubu, kterou však nebylo možno řešit operativně, a to vzhledem k závažnému zdravotnímu stavu odsouzeného,“ stojí dále v rozsudku zveřejněném na serveru iRozhlas.cz

Soudkyně rovněž požádala o názor Vězeňskou službu. „Po podrobném rozboru předložených aktuálních lékařských zpráv o aktuálním zdravotním stavu odsouzeného bylo konstatováno, že Vězeňská služba ČR je schopna v těsné spolupráci s mimorezortními poskytovateli zdravotních služeb zajistit nemocnému odpovídající zdravotní péči, avšak sama nemůže vyloučit nebezpečí zásadního zhoršení zdravotního stavu, a tím i ohrožení života odsouzeného,“ vysvětluje v soudním dokumentu Vězeňská služba.

Odklad o dva roky se nelíbí státnímu zástupci

Soud tedy po přihlédnutí k těmto všem okolnostem odložil Romanu Janouškovi trest o dva roky. Proti rozsudku však podal státní zástupce stížnost. Dá se předpokládat, že na jeho rozhodnutí měly vliv i fotografie, které na přelomu roku 2019 a 2020 uveřejnil portál Seznam Zprávy. Lobbista je na nich zachycen na dovolené v Alpách, kde na sobě nemá ani helmu, ani francouzskou hůl, kterou podle lékařské dokumentace používá.

Janoušek měl jít do vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil svým automobilem ženu. Za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky dostal 4,5 roku vězení. Z celkové délky si prozatím odpykal pouze rok a čtvrt, a to v období od listopadu 2014 do března 2016.

Autor: Markéta Krejčí



Související články