Lobbista Roman Janoušek chce z vězení. Požádal o podmínečné propuštění

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
roman janousek
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Roman Janoušek v roce 2012 srazil autem ženu v pražské Michli. Po testu na alkohol se zjistilo, že řídil opilý, nakonec byl odsouzen k trestu odnětí svobody po dobu 4,5 roku. V roce 2016 ale z vězení odešel ze zdravotních důvodů.

Do vězení se vrátil až loni v červenci a nyní se rozhodl požádat o podmínečné propouštění, protože mu tento měsíc uplyne polovina z jeho trestu. O celé kauze bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. Janoušek byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

Ze zdravotních důvodů byl propuštěn

Janoušek si svůj trest prozatím neodseděl, i když se nehoda stala již v roce 2012 a Janoušek dostal 4,5 roku ve vězení. Výkon trestu opakovaně přerušoval hlavně ze zdravotních důvodů. Podle lékařů trpí totiž nevyléčitelnou nemocí a musí při chůzi používat francouzskou hůl.

Po operaci mozku má navíc v hlavě implantát, který v případě, že se uvolní, způsobí jeho smrt. Přitom v době, kdy byl na svobodě, chodil plavat nebo jezdil na kole. Janoušek se také snadno pohyboval bez holí, a to rovnou v rakouských Alpách. Proto je jeho údajně vážný zdravotní stav veřejností i právníky zpochybňován.

Janoušek byl zproštěn obžaloby v kauze Chambon

Pražský městský soud už mu dvakrát nevyhověl v případě prominutí trestu, uvádí Česká televize, která současně přinesla zprávu o jeho žádosti o propuštění. Výše zmíněný prohřešek ale není to jediné, z čeho byl Janoušek obviněný. Společně s dalšími čtyřmi lidmi je obžalovaný také v kauze úhrad zdravotních pojišťoven pro Chambon.

Společně dostali z pojišťoven na 240 milionů korun a dalších 77 milionů se od nich pokusili vylákat. V březnu ale Janouška nepravomocně osvobodil právě pražský městský soud, státní zástupce požadoval sedm až osm let ve vězení.

Janoušek se loni vrátil do vězení, protože Vrchní soud v Olomouci usoudil, že je schopen návratu do vězení a zvládne ho. Soudkyně, která Janouškovi umožnila neustále přerušovat trest, pak musela čelit kárné žalobě, podle Nejvyššího správního soudu ale chybu neudělala, připomněly Novinky.

Zdroj: Česká televize, Novinky

Autor: Raina TomanováSouvisející články