Lubomír Volný na nemocenské místo ležení v posteli objíždí demonstrace. Své konání odmítá vysvětlit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
lubomir volny
Zdroj: 'PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Po prohraných sněmovních volbách nastoupil bývalý politik Lubomír Volný na nemocenskou. Jenomže přestože bere peníze, které mu byly vypočítány z jeho poslaneckého platu, byl hned na několika demonstracích proti povinnému očkování. Server iRozhlas se ho zeptal, jak je možné, že během pracovní neschopnosti objíždí republiku. Volný to odmítl vysvětlit.

Volný býval poslancem za SPD. Do pracovní neschopnosti nastoupil 10 dní po prohraných volbách, tedy 19. října minulého roku. Onemocněl podle serveru iRozhlas ještě v době, kdy byl stále poslancem. Ke svému zdravotnímu stavu se ale nikdy nechtěl vyjadřovat.

„Mohu potvrdit, že necelý týden před ukončením mandátu nahlásil tehdejší poslanec Lubomír Volný, že je v pracovní neschopnosti. Více k tomu říct nemohu, je to součást osobního spisu pana exposlance,“ zaznělo z úst mluvčího Poslanecké sněmovny Romana Žambocha.

Na nemocenské stále je, odmítá ale další vyjádření

Médiím Volný nedávno potvrdil, že stále na nemocenské je. Co ho ale trápí a jak je možné, že může během nemoci jezdit po demonstracích? „Můj zdravotní stav je moje soukromá záležitost,“ nechal se slyšet, když se iRozhlas zajímal, co ho trápí a proč onemocněl zrovna při neúspěšných volbách.

Z videí na sociálních sítích vyplývá, že během nemoci navštívil hned několik demonstrací proti očkování proti onemocnění covid-19. A nijak nemocně na nich nepůsobí. V listopadu řečnil na demonstraci na Letné, v prosinci byl viděn na demonstraci v Brně, na konci roku potom v Ostravě, čehož si všiml i web Zprávy Aktuálně.

Mluvčí České správy sociálního zabezpečí se k této konkrétní kauze odmítla vyjádřit. Z volně dostupných informací na webu je však zřejmé, že by měl Volný dodržovat režim a řídit se pokyny příslušného lékaře.

„V zásadě platí, že se nemocný má zdržovat na platné adrese, kterou sdělil ošetřujícímu lékaři a je zaznamenána v tzv. neschopence. Pokud ošetřující lékař povolí vycházky (může nejvýše v celkovém rozsahu maximálně 6 hodin denně, v rozmezí od 7 hodin do 19 hodin), má pojištěnec povinnost dodržovat konkrétní lékařem stanovený časový úsek. Každý dočasně práceneschopný pojištěnec by měl vědět, že může být zkontrolován kdykoliv během doby, kdy je ‚na neschopence‘,“ stojí v povinnostech pojištěnce na webu ČSSZ.

Jelikož už není poslancem, Sněmovna nemá právo jeho nemocenskou ani účasti na podobných akcích nijak řešit. „Po 26. říjnu už není poslancem Sněmovny, tudíž k němu Kancelář Poslanecké sněmovny nemá žádný vztah,“ objasnil Žamboch s tím, že už není Volný jejich starostí.

Demonstrace rozhodně nepatří k jeho povoleným vycházkám

Sám Lubomír Volný tvrdí, že jeho účast na demonstracích není žádným problémem, protože nijak neohrožuje jeho zdravotní stav. „Všechno bylo v pořádku. Nebylo to v kolizi s mým zdravotním stavem. Mám vycházky a také mám právo si zajistit takovou zdravotní péči, kterou považuji já osobně jako pacient za pro mě vhodnou,“ řekl webu.

To ale není tak úplně pravda. Odmítl totiž ukázat neschopenku, na které by měl procházky vypsané. A podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka Volného cestování a vystupování na demonstracích nesplňuje účel povolené vycházky.

„Vnímám to jako porušení léčebného režimu a měla by být ta neschopnost ukončena. Vycházky jsou umožněny tehdy, když to prospívá léčbě pacienta. Když součástí léčby je třeba nějaká forma rehabilitace, když je potřeba, aby se ten člověk dostal na čerstvý vzduch, nebo když si potřebuje něco důležitého zařídit, ale není to účast na demonstraci,“ vysvětlil pro iRozhlas.

Zdroj: iRozhlas.cz, Zprávy Aktuálně, ČSSZ

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články