Policie si došlápla na lékařku, která šířila lži o očkování. Jaký trest si podle vás zaslouží?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
doktorka koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Hoaxy na sociálních sítích se začaly šířit z profilu pražské lékařky Ivety K. Vakcinační holokaust, polovina domova důchodců zemřela – i tohle si tam můžete přečíst. Informuje o tom deník Blesk.

Tyto nepravdivé zprávy se šířily nejen sociálními sítěmi, ale lékařka je posílala také veřejným činitelům v osobních dopisech. Iveta K. teď čelí obvinění z šíření poplašné zprávy. Obvinění potvrdila vedoucí Obvodního státního zastupitelství Praha 4 Blanka Valsamisová.

Lékařka se provinila několika poplašnými zprávami

Obvinění přišlo z rukou pražských kriminalistů z protiextremistického odboru. „Trestní stíhání bylo zahájeno 14. července pro zločin šíření poplašné zprávy. Jde celkem o šest skutků, které se nesou v podobném duchu. Tedy zveřejnění různých tvrzení typu ‚zastavme vakcinační holokaust‘ nebo příspěvek o úmrtí poloviny pacientů z domova důchodců,“ uvedla pro Právo Valsamisová.

Iveta K. přitom pracuje jako šéfka soukromé kliniky estetické medicíny. Její profil na Facebooku je plný příspěvků, které jsou proti vakcinaci, už v lednu a únoru lékařka uvedla, že v Ostravě došlo po očkování proti koronaviru k hromadným úmrtím. Na ženu podal trestní oznámení již v únoru Jan Cemper.

Ten je šéfem serveru manipulatori.cz, který veškeré dezinformace vyvrací. „Jedná se zejména o hromadná úmrtí po vakcinaci. Je mi známo, že k nim došlo v Ostravě, o čemž jste prý byl již informován a údajně již případ řeší kriminální policie,“ stálo v dopise Křížové, který byl odeslán poslanci Lubomíru Volnému.

Policie ale nic neprověřovala, protože k hromadnému úmrtí nikde a nikdy nedošlo. Lékařka Křížová psala také na Nejvyšší státní zastupitelství, šéfovi České lékařské komory Milanu Kubovi nebo starostovi Jindřichova Hradce Janu Mlčákovi.

Pandemie a koronavirus jsou ideálními tématy k šíření hoaxů

Pandemie, opatření, nošení roušek, očkování nebo smrt s ním spojená – to jsou témata, která pobízejí lidi k šíření nepravdivých informací, kterých se ale neinformovaní lidé ihned chytnou a šíří je dál. Dalším hoaxem je například zpráva, která uvádí, že dostanete pozitivní výsledek testu, i když jste na testování vůbec nedorazili. Stačilo se registrovat, nepřijít a čekat na SMS s pozitivním výsledkem testu.

Tato informace se rozšířila nejen po Česku, ale dostala se také na Slovensko, kde ji sdílelo na sociálních sítích přes devět tisíc lidí. Mezi další informace, které se rozšířily mezi obyvateli a přitom se nezakládají na pravdě, patří také to, že ibuprofen urychluje množení koronaviru v těle, proto byste se mu měli během nemoci vyhýbat. Ani tato zpráva není založena na pravdě.

Zpráva se šířila hlavně e-mailem, ve kterém jste měli zvukovou nahrávku. Ta upozorňovala na užívání ibuprofenu, který měl údajně ještě podpořit množení koronaviru v těle. Podle lékaře Jaroslava Kaply je to ale hloupost: „Není proto žádné medicínské opodstatnění a není důvod toto léčivo hendikepovat oproti jiným nesteroidním antirevmatikům. Brufen má stejný protizánětlivý účinek jako ostatní léky tlumící bolest a teplotu. Takže to rozhodně není lék, který by podporoval množení viru,“ uvedl.

Autor: Raina Tomanová



Související články