Další hrozící lockdown na podzim? Babiš promluvil o nečekaných plánech vlády

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

O tom, jak to bude v rámci koronavirových opatření na podzim vypadat, promluvil premiér Andrej Babiš v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS. K jeho návrhům se vyjádřili i odborníci, kteří k němu mají své výhrady.

Ze začátku obyvatele Česka pochválil. „Děkuji všem, kteří se očkují. Máme asi 61 procent dospělé populace, která je očkována. To je klíč k tomu, abychom byli úplně svobodní,“ řekl Andrej Babiš v Novém dni.

Dle jeho slov se především díky snaze nechat se očkovat vracíme do normálního života, který nám částečně koronavirus vzal. „Lidé se mohou volně pohybovat, nejsou téměř žádná omezení. A myslím, že spíš budeme ještě více rozvolňovat,“ uvedl premiér.

Odborníci s Babišem nesouhlasí

Odborníci tato slova z úst premiéra neradi slyší. Domnívají se totiž, že problém bude dělat nová mutace delta, která je v České republice poměrně rozšířená. Roman Prymula, bývalý ministr zdravotnictví, tvrdí, že naopak dojde ke zpřísnění opatření, a to už během srpna.

Imunolog Václav Hořejší se podle CNN Prima NEWS obává především toho, že se k nám dostane taková mutace viru, na kterou očkování nebude vůbec působit. „Pak je ještě problém, že kdyby se objevila varianta, která by odolala protilátkám, to by byl průšvih a začínali bychom znovu. Kdyby přišla, museli bychom hlídat ohniska a držet nakažené na stále stejném počtu,“ řekl v pořadu.

Nicméně Babiš a odborníci mají v jedné věci jasno. Důležité je očkování. Podle premiéra je vyšší zájem i o vakcínu Johnson & Johnson. „Zítra (ve středu) ráno otevíráme očkovací centrum bez registrace v Ostravě, pak v Brně. Centra fungují skvěle na Chodově i na hlavním nádraží. V pondělí měl problémy Smíchov, ale od středy tam budeme dodávat vakcínu Pfizer,“ podotkl.

„Protože lidé přijdou bez registrace, dostanou jednu dávku a je to vyřízeno,“ dodal k vakcíně Johnson & Johnson. V očkovacích centrech si ale lidé často stěžují na nekonečné fronty, ve kterých stojí i několik hodin, nebo na to, že na místě očkovacích center vládne nepředstavitelný chaos.

Lidem nebudu nic nařizovat, tvrdí Babiš

Pro CNN Prima NEWS také Babiš řekl, že lidem nechce nic nařizovat, protože na to slovo jsou alergičtí. Proto zvolil variantu přesvědčování. A v tomto „boji“ mu mají pomoci nejen média, ale i influenceři. I z toho důvodu například VZP poslala minulý týden dopis všem nad 60 let, tento týden pošle dopis všem pojištěncům nad 18 let.

Aby očkování mělo význam, musí být proočkováno minimálně sedmdesát procent obyvatel. „Ať nám s tím pomohou. Protože to není politická záležitost, ale jde o ochranu zdraví nás všech. Chceme se vrátit do normálu, proto musíme na příkladech přesvědčovat všechny, kteří nejsou očkovaní. Myslím, že se to postupně daří,“ řekl premiér.

Lidé v mnoha případech, pokud se nechtějí dát naočkovat, argumentují tím, že nevěří vládě ani odborníkům, nebo rovnou samotné vakcíně, která byla údajně vytvořena až moc rychle. Někteří argumentují i tím, že věří své imunitě. Opozice se proto pustila několikrát do Andreje Babiše s tím, že lidem vláda nevysvětluje řádně, proč je očkování tak důležité.

Lidé s vysokou hladinou protilátek by měli také mít jisté výhody. „Bohužel, i když teď je to výhoda, jsme nejpromořenější národ na světě na počet obyvatel. Výhodu by měli mít i lidé, kteří nemoc prodělali a mají protilátky. To ještě musí dořešit klinická skupina,“ podotkl Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS. Na následky koronaviru u nás zemřelo přes 30 tisíc lidí.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články