Neskončilo to jen u slov: Piráti žalují Babiše. Tohle všechno mu vyčítají

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pirati bartos
Zdroj: Profimedia.cz

Zhruba před měsícem se poprvé Piráti začali bránit v kauze s Andrejem Babišem, který tvrdil, že chtějí zdanit přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Proti tomuto výroku se bránili a dali premiérovi možnost se omluvit. Nic se nestalo, tak vše začali řešit jinou cestou. Informuje o tom ČTK.

„Premiér o Pirátech dlouhodobě lže, protože se bojí, že po následujících volbách přijde o moc a peníze, které dlouhodobě čerpá z kapes daňových poplatníků. Hlavní problém ovšem je, že se neštítí výmysly strašit běžné lidi, kteří už tak mají kvůli pandemii obav přehršle,“ uvedl v tiskové zprávě předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Piráti se snažili dohodnout s premiérem mimosoudní cestou, ale k ničemu takovému se nemá. A tak jim nezbývá už nic jiného. Došlo tedy k tomu, co už tak dlouho avizovali: podali žalobu u Krajského soudu v Praze. Rádiu Frekvence 1 to potvrdil za Piráty i Mikuláš Ferjenčík. Tímto činem chtějí potvrdit, že premiérova slova jsou lži.

„Pan Babiš napsal na sociální síť lež, že máme v úmyslu nastěhovat lidem do bytů migranty či zdanit přebytečné metry nemovitostí. Nic takového Piráti v programu samozřejmě nemají a nikdy neměli a pan Babiš i jeho kolegové to moc dobře vědí,“ řekli.

Vše začalo už v červnu

„Uplatníme právo na ochranu pověsti naší strany právní cestou u soudu,“ řekl ČTK před měsícem předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Reagoval tak na ostrou kritiku ze strany premiéra Andreje Babiše za ANO. Jeho tvrzení považují za lživá.

Novinářům Michálek také řekl, že veškeré tyto klamavé informace poškozují dobré jméno strany. „Chceme v tom pokračovat, abychom uhájili poctivé a slušné principy v české politice,“ doplnil. K celé situaci došlo při premiérově projevu ve Sněmovně během jednání o nedůvěře vládě začátkem června.

Místo omluvy nahodil Babiš úsměv

Když Piráti poslali začátkem června předžalobní výzvu Andreji Babišovi, aby se za svá slova omluvil, dočkali se jen výsměchu a slov, že se v žádném případě neomluví. V té době ho strana varovala, že se nebojí bránit i žalobou na ochranu pověsti.

„V knížce jsem psal, že lidi budou brzy sdílet automobily nebo byty. A sdílejí. Ale dobrovolně. Ne povinně, jak to mají v plánu Piráti, co chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta,“ napsal Babiš na svém twitterovém účtu.

Je to útok na všechny, tvrdí Piráti

Andrej Babiš podle jejich vyjádření tímto způsobem útočí na všechny občany České republiky. „Premiér této země totiž nesmí jednat jako vrchní dezinformátor a děsit vlastní občany, tomu je nutné se v zájmu lidí postavit,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Za současné situace totiž právě hnutí ANO a koalice STAN a Pirátů bojují podle dosavadních průzkumů o vítězství v nadcházejících volbách. Mohlo by se tak možná jednat i o politický tah dvou nejsilnějších stran, který by v samotném důsledku mohl v nemalé míře rozhodnout, dle mého názoru, o vítězi letošních voleb.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články