Magistrát rozesílá pokuty problémovým restauracím. Obdržela ji restaurace Rio’s i Šeberák hlásicí se ke sdružení Chcípl PES

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Soud
Zdroj: Shutterstock

Restaurace Rio’s na pražském Vyšehradě, která se proslavila především setkáním dnes již bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka a dalších, dostala od Magistrátu hlavního města Prahy pokutu. Respektive ji dostal její majitel Raimund Špunda. Stejně dopadl i majitel restaurace Šeberák Jakub Olbert.

Tajemný Vyšehrad

Schůzka na Vyšehradě se uskutečnila 21. října minulého roku ve večerních hodinách. Již tehdy platilo vládní nařízení o uzavření restaurací. Schůzka se tehdy stala osudnou Romanu Prymulovi, který nakonec sám rezignoval. Další aktér Jaroslav Faltýnek se tehdy vzdal své funkce prvního místopředsedy hnutí ANO.

Oba aktéři dostali záhy pokutu 3 000 Kč od pražské hygienické stanice za nedodržení povinnosti nosit roušky na veřejnosti.

Nyní přidal svou pokutu také Magistrát hlavního města Prahy. Ten ze své pozice může sankcionovat porušení zákazu maloobchodního prodeje, konzumaci alkoholu na veřejnosti a právě také porušení zákazu přítomnosti veřejnosti v restauracích.

Pokuta tentokrát nesměřovala k výše uvedeným politikům, ani na podnik Rio’s, ale přímo na jejího provozovatele. „Magistrát rozhodl jakožto orgán veřejné správy ve věci porušení krizových opatření ze strany fyzické osoby provozovatele restaurace Rio’s,“ citoval server Seznam Zprávy náměstka primátora hlavního města Petra Hlubučka (STAN).

Šeberák, ve kterém Chcípl PES

Pokutu od pražského magistrátu dostal i majitel restaurace Šeberák v Praze-Kunraticích Jakub Olbert. Ten si pokutu 15 000 Kč v pondělí převzal, ale již nyní se vyslovil, že se mu jednání magistrátu jeví jako protiprávní.

Pokuta mu totiž přišla jako soukromé osobě, a nikoliv na firmu. Tedy stejně jako v případě restaurace Rio’s. „To je úplně v rozporu se zákonem, samozřejmě na to podáme odpor,“ uvedl.

Olbert je jedním ze zakladatelů iniciativy Chcípl PES, která dlouhodobě kritizuje kroky vlády v boji s pandemií covid-19, především ty, které omezují provoz restaurací a barů.

Jeho restaurace přestala dodržovat nařízení vlády již v listopadu, když zůstala otevřená i po „večerce“, kterou tehdy stanovila vláda na 20:00. Po úplném zavření restaurací zůstával Šeberák i nadále otevřený, což vedlo k častým návštěvám policie.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články