Bývalý prezident Klaus odmítá nosit roušku, za vystoupení před Obecním domem dostal pokutu 10 000 Kč. Platit ji nehodlá

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
vaclav klaus
Zdroj: Profimedia

Bývalá hlava státu dlouhodobě kritizuje povinnost nosit roušku na veřejnosti. Za veřejný projev 28. října bez povinného zakrytí nosu a úst dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10 000 korun. Klaus podal prostřednictvím svého právníka formální odpor.

„Udělení pokuty bylo postihem za politický akt, nikoli postihem motivovaným epidemiologickými důvody,” myslí si exprezident.

Klaus je toho názoru, že mu byla pokuta uložena v rozporu s Ústavou „za porušení opatření, které bylo pro svou nezákonnost zrušeno Městským soudem v Praze”.

Bývalého prezidenta v této věci zastupuje advokát Zdeněk Koudelka, kterého Klaus v minulosti navrhoval na ústavního soudce.

Absence roušky jako politický akt

Václav Klaus přišel 28. října položit květiny k pamětní desce na Obecním domě v Praze a přednesl zde krátký projev. Ač se pohyboval v zastavěné oblasti a od dalších účastníků pietního aktu nebyl vzdálen požadované dva metry, neměl zakrytá ústa a nos, porušoval tedy vládní nařízení.

V reakci na to dostal od pražské hygieny pokutu 10 000 korun, proti které jeho advokát podal odpor a navrhnul zastavení přestupkového řízení.

Klaus uvedl, že podání odporu činí nejenom pro „nesouhlas s udělením konkrétní pokuty, ale i jako občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod“. Svoje rozhodnutí nenosit roušku považuje za politický akt.

Povinné zakrytí úst a nosu jako porušování občanských svobod

Absence roušky je pro bývalého prezidenta typická, neměl ji ani při oslavách 17. listopadu nebo při demonstraci proti vládním opatřením na Staroměstském náměstí.

V jednom ze svých posledních projevů uvedl, že podle něj vláda svými opatřeními proti šíření koronaviru porušuje občanské svobody a likviduje ekonomiku.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články