Maláčová objíždí firmy a továrny a vyzývá zaměstnance k bonzáctví. Může se objevit i u vás

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
jana malacova
Zdroj: Profimedia

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštěvuje továrny a firmy, kam bere také svého poradce Matěje Stropnického. Podle některých politiků se ale jedná o šikanu podnikatelů. Píše o tom Expres.cz.

Maláčové se přezdívá Venezuela, protože její reformy jsou občas divoké a také některé kroky jsou kontroverzní. Její postupy neschvalují například senátorka Miroslava Němcová nebo šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Sama ministryně je ale se svými rozhodnutími spokojená a těší na další prohlídky firem.

Maláčová odmítá nařčení ze šikany podnikatelů

Jana Maláčová se ohradila vůči názorům, že podnikatele šikanuje: „Reaguji na kritiku některých pravicových politiků. My se veřejně zastáváme zaměstnanců, co je na tom špatného? Lidé jako Miroslava Němcová nebo Vladimír Dlouhý označují to, co děláme, za šikanu podnikatelů. To ale rezolutně odmítám.“

Maláčová si také rýpla do pravicových stran, když řekla, že jim je asi jedno, jak to chodí ve firmách a co se se zaměstnanci děje. „I když se pravice diví, proč jsme začali až nyní, platí, že je v pořadí už 90. kontrola,“ cituje ji Expres. Maláčová vysvětluje, čeho se lidé bojí. A s jejím názorem souhlasí také Matěj Stropnický.

„Lidé se bojí, mají strach, že se to dozví vedení, že se to jejich zaměstnavatel dozví a dostanou výpověď nebo přijdou o odměny. Týká se to všech krajů. Více pak lidí starších 50 let, samoživitelek a těch z venkova.“ Vyzvala i další zaměstnance, kteří mají v práci problémy, aby podněty zasílali na ministerstvo.

Chceme chránit ukřivděné a nespokojené pracovníky

Maláčová vyzývá zaměstnance, kteří jsou v práci nespokojení, aby své připomínky posílali přímo na ministerstvo. „Lidé nejsou onuce a otroci!“ dodala na závěr svého projevu. V dalších dnech se vydá na kontrolu do dalších firem a podniků, ale neprozradila, do jakých.

Na její VIP návštěvu se tak lidé nemohou připravit, ale mohou očekávat, že se u nich ve firmě opravdu ukáže, zvlášť pokud tam nejsou takové podmínky, jaké by si zaměstnanci zasloužili. I proto Maláčová jezdí po podnicích, na které je upozorněna.

Akce Maláčové se jmenuje Férová práce a již během prvních kontrol objevila několik podezření na porušení zákonů. V první etapě, kdy Maláčová firmy navštěvovala, bylo 46 podezření ze 71 případů návštěvy, ve druhé to bylo u 52 kontrol z celkového počtu 73. Jak se bude situace vyvíjet dál, můžeme jen předvídat.

Kontroly jsou podle Maláčové poslední tři roky velmi intenzivní, není to záležitost jen několika posledních týdnů. Inspekce se zúčastnila, aby se přesvědčila, je všechno probíhá. „Druhý důvod je, že se snažím upozornit na téma neférových pracovních podmínek,“ vyjádřila se ke kritice ministryně práce.

Zdroj: Expres

Autor: Raina TomanováSouvisející články