Máslo patří mezi potraviny, které nezdražují. Stojí za tím jediný důvod, který vás nepotěší

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
maslo zdrazovani
Zdroj: margouillat photo / Shutterstock.com

Potraviny zdražují snad každý den. Přesto stále není nikdo, kdo by se nad tím nepozastavil. Na trhu jsou také ty suroviny, které si zatím drží svou cenu, některé potraviny dokonce zlevňují.

Jak je to možné? Levné je například vepřové maso, kterého je nadbytek. Navíc se přestalo vyvážet do Číny. Dalším produktem je máslo. I když rostou ceny za energie a zvyšují se i ostatní náklady, máslo si drží cenu.

Důvodem může být zmrazení másla

Podle Potravinářské komory za tím stojí to, že máslo není čerstvé, ale zamrazené. Zdražuje totiž jeho hlavní surovina, a to mléko. Navzdory tomu je ale máslo na stejné cenové hladině, jako před několika měsíci. Možná je to dobrá zpráva zvlášť v tomto období, kdy ho bude potřeba velké množství.

Před vánočními svátky roste spotřeba másla na různé druhy cukroví a další vaření a pečení. Komora vyjádřila obavy, že by se mohlo jednat o máslo, které bylo již před rokem zamrazené a nyní se prodává jako čerstvé.

Maloobchodní řetězce tedy prodávají máslo v akcích, které navíc ani nepochází od nás, ale z Polska, Belgie nebo Německa. Zmrazené přitom může být až jeden rok. Cena začíná na 23 korunách za jednu 250 gramovou kostku. V obchodech Lidl a Tesco se cena pohybuje do 33 korun.

Mluvčí řetězce Globus potvrdila, že máslo sice nakupují od zahraničních dodavatelů, ale jsou to takoví, kteří mají máslo čerstvé. „Uvedená informace o nákupu másla z hmotných rezerv evropských zemí je nepravdivá a poškozuje dobré jméno naší společnosti, která si zakládá na kvalitním a čerstvém zboží pro naše zákazníky,“ sdělila Aneta Turnovská.

„Uváděná cena je cenou akční, je zapotřebí ji případně srovnávat s konkurenčními promo nabídkami, a nikoli s cenami těch konkurentů, kteří v dané době nepromovali,“ doplnila tisková mluvčí Globusu.

Nikdo neprodává zamrazené máslo, ohradily se řetězce

Také tiskový mluvčí Lidlu se vyjádřil k situaci, kdy by mělo být máslo zamrazené. „Dlouhodobě usilujeme o to, aby máslo v naší nabídce pocházelo především od tuzemských dodavatelů, aktuálně nabídku doplňuje máslo vyrobené v Německu. V rámci akcí zákazníkům nabízíme výhradně máslo z České republiky, rozhodně tak odmítáme tvrzení, že by pocházelo ze státních hmotných rezerv,“ řekl Tomáš Myler.

Rostoucí náklady se v cenách za potraviny a další produkty objeví dříve nebo později. Potravinářská komora tvrdí, že nízké ceny deformují trh. Kvůli tomu si čeští výrobci nemohou ceny navýšit tak, aby se jim pokryly vzrůstající náklady.

„Všechny tyto skutečnosti se musí zákonitě projevit i v cenách potravin. Situace na trhu s potravinami je již delší dobu poměrně nepříznivá,“ uvedla pro idnes.cz prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. K tomu ještě doplnila: „Téměř 30 procent dotovaného mléka se jako surovina vyváží do zahraničí a zpět se na český trh vrací ve formě zpracovaných výrobků, takže přidaná hodnota zpracování zůstává za hranicemi.“

Zdroj: idnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články