Máte náročnou profesi? Možná půjdete do důchodu dříve. Maláčová řekla, jak to bude

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jana malacova
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Novela se ve svém posledním čtení dostala do Sněmovny, kde ji poslanci musí schválit. Důchody by se tak od ledna 2022 zvýšily o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Zatímco se někteří politici nemohou dohodnout, Jana Maláčová v tom má jasno.

V příštím roce by se důchody podle povinné valorizace měly zvýšit o více než 550 korun. Jenže poslanci přišli s návrhem zvýšit důchody o pouhých 300 korun. A kolik kdo nakonec skutečně dostane, se rozhodne až 30. července na mimořádné schůzi.

„Návrh, který vláda připravila a já jsem předložila, vychází z našich zkušeností z loňského roku. Podívali jsme se na možnosti státního rozpočtu a vzali v potaz také i tempo zdražování v Česku,“ řekla ve Snídani s Novou ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová za ČSSD.

Maláčová si stojí za svým

Přesto všechno ministryně práce a sociálních věcí stojí pevně za tím, že by se měl důchod zvýšit i přes valorizaci. Dle jejího vyjádření to státní rozpočet nikterak neohrozí. Naopak by na to měl být maximálně připraven, o větší zásah do rozpočtu by se tak nemělo jednat.

Jak je zřejmé, očividně si nemyslí, že senioři by měli být tou skupinou, která by měla doplácet na aktuální situaci. „Důchody jsou drahá věc. Je to navíc 10 miliard. Domnívám se však, že senioři by neměli být těmi, kteří zaplatí za pandemii koronaviru,“ vysvětlila Maláčová.

Někteří tak žijí v obavě, že se nový návrh nestihne včas prosadit. Pokud by se tak stalo, kolik by kdo v roce 2022 skutečně dostal peněz, by stěží předpověděl Nostradamus. „Ve čtvrtek jsme zvládli druhé čtení a 30. července nás čeká to třetí. I kdyby návrh Senát poslal zpět, stihneme to do 30. září,“ řekla pro TN.cz.

Poslanci by se měli zabývat i tím, kdo by v kolika letech šel do důchodu. Ve hře jsou lidé s náročnou profesí, kterých by se to možná týkalo. „Je důležité, aby lidé, kteří mají těžké zaměstnání, mohli odejít do penze dříve a důchod se jim nekrátil. Chceme aktuální situaci změnit, kdy za každých 10 odpracovaných let by dotyčný mohl jít do důchodu o rok dříve,“ řekla Maláčová.

Opozice má námitky

Opozice se ozvala, podotkla, s čím má problém. Podle některých opozičních stran by se valorizační mechanizmus měl upravit tak, aby vyhovoval aktuálním poměrům s tím, že by se každoročně navyšoval sám.

Ostřejší slova na plénu Poslanecké sněmovny použil poslanec Tomáš Martínek za Piráty. Podle něj je celý systém nesystémový a zapříčinil tak v minulém roce, že se snížily důchody lidem, kteří šli předběžně do penze.

Poslanec následně ještě pár informací doplnil. „Automaticky by měl být důchod každý rok navyšován. Protože zákonná valorizace má být dostatečná a důstojná. Pokud je špatně, tak bychom ji měli natrvalo opravit,“ tvrdí Martínek.

Zdroj: TN.cz

Autor: Ivan GlaserSouvisející články