Metnarův covid může zbrzdit vrácení 10 miliard korun do armádního rozpočtu, říká premiér Andrej Babiš

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
metnar babis
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Vláda slíbila navrácení deseti miliard, které armádě odebrala na popud komunistů výměnou za jejich podpoření státního rozpočtu. Premiér Babiš však uvedl, že původně avizovaný lednový termín ohrožuje nemoc ministra obrany Lubomíra Metnara.

Babiš uvedl pro ČTK, že zatím není jisté, jestli se koronavirem nakažený ministr bude schopen zúčastnit pondělního videokonferenčního zasedání kabinetu. „Pokud by nebyl schopen, muselo by se to posunout,“ řekl.

Vrácení peněz mělo proběhnout už 4. ledna

Odebrání 10 miliard z rozpočtu armády si prosadili členové KSČM s tím, že bude tato suma převedena do státní rozpočtové rezervy. Poslanci tento krok schválili výměnou za podporu státního rozpočtu.

Po schválení státního rozpočtu však vláda oznámila, že peníze obraně vrátí, a to hned na svém prvním zasedání 4. ledna. Tento termín však dodržen nebyl a armádě stále chybí v rozpočtu 10 miliard.

Nevrácení peněz do rozpočtu by znamenalo porušení slibu vlády vydávat letos na obranu 1,4 procenta HDP. Nedosáhlo by se ani dvouprocentních výdajů na obranu v roce 2024, jak se Česko opakovaně zavázalo NATO.

Modernizace armády je ohrožena, zní z ministerstva obrany

Ministr obrany Metnar v minulosti několikrát uvedl, že má v plánu podat demisi, pokud vláda začne šetřit na armádě.

Novináře v pátek ujistil, že veškerá jeho předchozí vyjádření platí. K pondělnímu plánovanému projednávání se vyjádřit nechtěl.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek uvedl, že ministerstvo obrany má materiál připravený. Pokud by byl odsouhlasen, do dvou dnů by ministerstvu financí předložili rozpočtové opatření. To by pak mělo až měsíc na jeho schválení.

„Pokud se tak stane a rozpočet ministerstva obrany bude činit v říjnu jednomyslně vládou schválených 85,4 miliardy korun, bude možné pokračovat v modernizaci naší armády podle plánů,“ uvedl mluvčí. Pokud se peníze do resortu nevrátí, bude třeba přepracovat finanční plány.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články