Michal Hašek se vrací do politiky. Hamáčkovi bude dělat náměstka

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Michal Hasek
Zdroj: Profimedia

Ministr vnitra Jan Hamáček na dnešní tiskové konferenci oznámil jméno svého nového náměstka. Jakuba Kulhánka, který je nyní ministrem zahraničí, na vnitru nahradí Michal Hašek. Bývalý předseda Asociace krajů ČR byl dříve považován za jednoho z nejvýraznějších členů ČSSD.

Dnešní tisková konference na ministerstvu vnitra byla odložena, protože v sídle resortu anonym nahlásil bombu, v důsledku čehož muselo být všech zhruba 500 zaměstnanců ministerstva evakuováno.

Okolo poledne se už ale na konferenci u jednoho stolu sešel Jan Hamáček s Michalem Haškem a Petrem Vokáčem. Haška jmenoval ministr vnitra svým náměstkem a Vokáč bude nově vedoucí legislativní sekce resortu.

Kontroverzní minulost

Vokáč nahradí ve funkci Petra Mlsnu, který odešel na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle Hamáčka zná Vokáč agendu, kterou bude mít na starosti, velmi dobře, protože byl předtím Mlsnovým náměstkem.

Hašek podle Hamáčka podstoupí bezpečnostní prověrku a poté by měl na ministerstvu pomoct zejména s návratem do normálu po ustoupení současné pandemie.

„Chci mít vedle sebe člověka, který zvládne komunikaci i koordinaci mezi státem, kraji, městy a obcemi nebo přechod složek IZS do běžné činnosti. Takový člověk Michal Hašek je,“ řekl před novináři Hamáček.

Michal Hašek byl dříve hejtman Jihomoravského kraje za ČSSD i předseda Asociace krajů ČR. S aktivní politikou však skončil v roce 2013 poté, co lhal o své účasti na tzv. „lánské schůzce“, kde společně s Milošem Zemanem a dalšími vrcholnými politiky jednal o sesazení tehdejšího předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky.

„K minulosti bych se nevracel. Michal Hašek se omluvil, postavil se k tomu čelem. Já v něj mám důvěru, proto jsem z něj udělal náměstka,“ odpověděl Hamáček na dotazy novinářů, co říká na Haškovu historii.

Sám Hašek uvedl, že dočasně přerušuje své dosavadní působení v advokacii a doplnil, že se „nebude ucházet o žádné veřejné volené funkce ani v sociální demokracii“.

Personální změny

Svého nového náměstka musel Hamáček najít poté, co byl ten dosavadní, Jakub Kulhánek (ČSSD), jmenován do čela ministerstva zahraničí. Zde nahradil Tomáše Petříčka (ČSSD), kterého Hamáček odvolal krátce poté, co jej porazil ve stranických volbách na post předsedy sociální demokracie.

„Já mu (Kulhánkovi) samozřejmě přeji hodně úspěchů a myslím si, že takovýto nástup do funkce neměl žádný ministr zahraničních věcí ČR. Jakub Kulhánek to zvládá naprosto profesionálně,“ uvedl s odkazem na nedávné podezření, že se ruská rozvědka GRU podílela na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, což vyústilo v diplomatickou roztržku mezi Českou republikou a Ruskou federací.

Autor: Petr HejčlSouvisející články